Sirje Rank • 21. jaanuar 2011 kell 12:41

Saksa ettevõtjate seas rekordiline optimism

Saksa ettevõtjate küsitlus näitab väga tugevat tulevikuusku – 7000 ärijuhi küsitlusel põhinev Ifo indeks kerkis jaanuaris viimase kahekümne aasta kõrgeimale tasemele.

Optimismi süstib nii tugev eksport Aasiasse kui nõudluse kasv koduturul.

Ifo ärikliima indeks kerkis jaanuaris 110,3 punkti tasemele, mis on kõrgeim näit kahe Saksamaa taasühendamisest 1991. aastal, vahendas agentuur Bloomberg.

Saksamaa majandus kasvas mullu 3,6% - vähenev tööpuudus julgustas eratarbimist ning firmad suurendasid investeeringuid ekspordinõudluse rahuldamiseks. Saksamaa tugev kasv kergitab ka Euroopa äärealade majandust.

„Sõnum ei saa parem ollagi,“ ütles Dekabanki ökonomist Andreas Scheuerle. „Kui majandus nii jätkab, võime kõik oma prognoose kergitada.“

„Saksa majandus on aastat alustanud väga jõuliselt,“ ütles Ifo president Hans-Werner Sinn. „Eriti suuri võimalusi näevad küsitluses osalenud ettevõtted ekspordis.“

„Saksamaa saab märkimisväärset kasu maailmamajanduse toibumisest, eriti Aasia arenevatelt turgudelt,“ ütles läinud nädalal Saksamaa keskpanga juht Axel Weber.

Nõudlus euroalalt, mis on Saksamaa suurim eksporditurg, on samas vähenenud, kuna üks riik teise järel tõmbab oma rahanduse korrastamiseks kulutusi koomale.

Hetkel kuum