Kaisa Gabral • 9. veebruar 2011 kell 15:13

Parts: eufooriaks põhjust veel pole

Ekspordi suurendamine oli üks peamisi suundi majanduskriisist väljumiseks ja praeguste näitajate valguses võime konstanteerida, et asjad on läinud liikuma nii nagu loodetud. Samas ei ole praegu veel põhjust ka eufooritseda, kommenteeris minister Juhan Parts.

Statistikaameti teatel eksporditi 2010. aasta detsembris kaupu 927 miljoni euro eest ehk 67% rohkem kui aasta varem samal ajal. Esialgsetel andmetel eksporditi möödunud aastal Eestist kaupu jooksevhindades 8,75 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 9,27 miljardi euro eest. Kaupade eksport ületas siiani kõrgeima 2008. aasta taseme, mil kaupade eksportkäive oli 8,47 miljardit eurot. 

"Ekspordi suurendamine oli üks peamisi suundi majanduskriisist väljumiseks ja praeguste näitajate valguses võime konstanteerida, et asjad on läinud liikuma nii nagu loodetud. Samas ei ole praegu veel põhjust ka eufooritseda, sest välisturgudel on suurte riigivõlgade tõttu veel riskid üleval.Selleks, et eksport edasi areneks, on täna kõige olulisem see, et ettevõtted julgeks investeerida ja on oluline, et jätkuks uute eksportivate ettevõtete tekkimine," kommenteeris Parts. 

"Detsembri väliskaubandusstatistika kohta avaldatakse detailsed andmed küll alles 25. veebruaril. Praegu võib vaid arvata, et detsembri kasvu taga olid suuresti samad tegurid, mis viisid ka novembris eksporti kõige rohkem üles," märkis Parts ja lisas: "Eeldatavalt mõjutas ka detsembris kõige rohkem eksporti masinate ja seadmete müügi suurenemine, sealhulgas eelkõige sideseadmete suuremahuline väljavedu, näiteks Ericsson Eesti tootmise kasvu tõttu. "

 

Hetkel kuum