Eetilise investeerija võit on vähemalt kahekordne

Riinu Lepa 07. märts 2011, 00:00

Eetiline investeerimine on selline rahapaigutus, mille tulemusel kõik osapooled võidavad ehk investeerija isikliku kasumi teenimine ei tule kellegi teise heaolu arvelt. Esmapilgul ei pruugi olemasolevate finantsvahendite taga märgata kellegi heaolu vähenemist, kuid põhjuste ja tagajärgede omavaheline seostamine näitab, et paljud praegusel finantsturul pakutavad tehingud võivad olla üles ehitatud kellegi teise kaotusele - spekulatsioonid, mis võivad mõjutada reaalmajanduses hindasid; tehingud, mis ise reaalset väärtust juurde ei loo, kuid kõigutavad finantsstabiilsust kogu maailmas; finantsvõimendus, mis muudab kõigi jaoks raha odavamaks ja vähendab seega ostujõudu; jms.

Lihtsaim moodus investeerida nii, et kõik osapooled võidavad, on investeerimine kohaliku ühiskonna arengusse. Investeerija võimuses on luua paremat maailma enda ümber. Olgu see siis põllumajanduse, taristu, hariduse, teaduse, tervishoiu, innovatsiooni, ettevõtluse jm arendamise kaudu.

Oma vaba raha võib suunata just selle valdkonna arengusse, mis inimesele kõige olulisem on. Sel moel on investeerija võit kahekordne: investeeringu tasuvus ning omaenda sotsiaalse heaolu kasv elukeskkonna arengu kaudu. Välistatud ei ole ka selline investeerimine, kus investeerija teenib tagasi oma raha (tolle hetke väärtuses), kuid ei teeni otseselt kasumit. Tema investeeringu kasu on sel juhul tema raha väärtuse säilimine ning elukeskkonna areng, mille ta aitas ellu viia. Selline lähenemine on muidugi meie pimedalt rahakeskses ühiskonnas vägagi ebapopulaarne.

Kohaliku investeerimise soodustamiseks võiks ka Eestisse tekkida kogukonnapõhiseid arengupankasid, nagu neid paljudes riikides juba on. Need pangad hoiustaksid kohalike inimeste sääste, annaks madalaintressilist laenu, majandaks pensionifondi ning suunaks investeeringuid vastavalt kohalikele prioriteetidele. Tegevuspotentsiaali ja kliente oleks Eestis piisavalt. Aeg on mõelda ümber me majanduses domineeriv isikliku kasumitaotluse põhiväärtus ning hakata looma tõelisi väärtuseid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing