Kas motivatsioon või manipulatsioon?

Urve Vilk 28. märts 2011, 00:00

Saoud Al Mualla provokatiivne raamat "Vastuhakk manipuleerimisele" annab nõu, kuidas kasutada manipuleerija võtteid tema enda vastu. Autor on arvamusel, et nagu kuriteo puhulgi oleme kaasosaliseks juhul, kui oleme pahateost teadlikud, ilma et sellele kuidagi reageeriksime, nii peaksime me ka manipuleerimise märkamisel kindlasti reageerima, jäädes vastasel juhul süüdi maailmas toimuvas negatiivsuse kasvus. Manipulatsioonist mööda vaadatest teeme me manipulaatorite elu veelgi lihtsamaks ning teiste arvel tegutsemise liialt mugavaks, mis lõppkokkuvõttes toob kaasa manipuleerivate juhtide ning kolleegide kasvu.

Eestlaste suhtumine võitlusse manipulatsiooniga on aga tunduvalt tagasihoidlikum. Üldine arvamus on pigem, et selliseid mänge töökohal mängida pole mõtet, sest kaotajaks pooleks jääb nii ehk naa manipuleeritav. Kui ärakasutamine ei toimu väga jõuliselt, tasub mänguga kaasa minna või silm kinni pigistada, pikemas perspektiivis tasub aga mõelda töökoha vahetuse peale.

Huvitava nüansina selgus vestlustest, et alati pole manipuleerijaks juhi positsioonil olev isik, vaid juht tajub tugevate spetsialistide poolt hoopis endaga manipuleerimist, juhul kui valdkonnas, milles ta väga tugev ei ole, spetsialist teemapüstituse korral, millega ta tegeleda ei viitsi, selle mõttekuse kahtluse alla seab.

Samuti võib juhi seisukohast olla raskesti defineeritav vahe motivatsiooni ja manipuleerimise vahel. Mõlema eesmärgiks on panna teised tegema midagi, mis neil hästi välja tuleb või ärategemist vajab, ent võta kinni, kas läbi lillede ja kiituse varjus antud käsklused alluvad pigem motiveerimise või manipuleerimise reeglitele. Koolitaja Jaana Liigandi hinnangul võiks selles küsimuses olla võtmesõnaks mõjutatava enesetunne. Kui viimane tunneb ennast hästi, on tegu motivatsiooniga, kui halvasti, siis pigem manipulatsiooniga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing