Portugal palub Euroopa Liidult abi

Sirje Rank 07. aprill 2011, 09:11

Portugalist saab Kreeka ja Iirimaa järel kolmas euroala riik, mis on sunnitud Euroopa Liidult abi paluma – vabalt turult nii kõrge hinnaga enam laenata ei kannata.

„Ma üritasin kõike muud, kuid jõudsime olukorda, kus sellise otsuse tegemata jätmine oleks toonud riske, mida me ei saa endale lubada,“ ütles Portugali peaminister Jose Socrates eileõhtuses telepöördumises. „Valitsus otsustas Euroopa Komisjonilt rahalist abi paluda,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Portugali abipaketi suuruseks visandatakse kuni 75 miljardit eurot, ütlesid informeeritud ametnikud.

Portugali võlakirjade intressimäärad on löönud järjest uusi rekordeid 23. märtsist, mil parlament hääletas maha valitsuse säästukava ja Socrates tagasi astus. Erakorralised valimised on president määranud 5. juunile. Sinnamaani jätkab Socrates peaministri kohusetäitjana, kellel on vaid piiratud volitused.

Socrates ei avaldanud eile, millist abipaketti Portugal taotleb. Suurim opositsioonipartei teatas eile, et toetab abitaotluse esitamist. IMF teatas, et on valmis vajadusel Portugali aitama.

Portugali võlakirjadelt, mille tähtaeg on 2012. aasta märtsis, nõudsid investorid eile intressimääraks 5,9%. See on enam kui Saksamaa kolmekümneaastase tähtajaga võlakirjadel.

Läbirääkimised abi tingimuste üle võivad alata juba homme Budapestis toimuval ELi rahandusministrite mitteametlikul kohtumisel, kus osaleb ka Euroopa keskpanga juht Jean-Claude Trichet.

Éuroopa Komisjon teatas, et Portugali abipalvega tegeletakse nii kiiresti kui võimalik.

Socratese valitsus on seni väitnud, et Portugal, mis 1983. aastal IMFilt abi palus, saab seekord oma jõududega hakkama. Selleks käivitas valitsus viimase 30 aasta suurima kärpekava, kuid turgude usaldust see ei võitnud. Portugali kümneaastaste võlakirjade intressimäär kerkis sel nädalal 8,8%-le. 5. aprillil kärises Portugali ja Saksamaa võlakirjade intressivahe rekordilisele 544 baaspunktile.

Portugal võib hakatuseks paluda n-ö sildfinantseeringut kuni uue valitsuse ametisse asumiseni, ütles Credit Agricole Corporate & Investment Banki strateeg David Keeble. „Täispaketiga tuleb oodata, kuni valimised on toimunud.“

Seni ei ole päästepaketid Kreekale ja Iirimaale euroala võlakriisi levikut pidurdanud. Praegu näivad turud arvavat, et Hispaania ei pea tingimata olema järgmine doomino, mis langeb.

„Turud olid Portugali abipalvega juba arvestanud. Ma ei näe siin erilist kriisi leviku riski,“ ütles UniCredit SpA ökonomist Tullia Bucco.

Portugal pole suutnud investorite usaldust võita eelkõige seetõttu, et viimasel kümnendil pole riigi majandus pea üldse kasvanud. Keskmiselt on kasv olnud 1% piiril või alla selle, olles euroalal nõrgimaid. Läinud aasta neljandas kvartalis kerkis tööpuudus 11,1%-le, mis on kõrgeim näit 1998. aastast. SKP kahanes selles kvartalis.

2010. aastal oli Portugali eelarvedefitsiit 8,6% SKPst.

5. aprillil kärpis reitinguagentuur Moody’s Portugali reitingut juba teist korda kolme nädala jooksul. Reiting tasemel Baa1 on samal tasemel Iirimaa, Tai, Mehhiko ja Venemaa reitinguga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. April 2011, 11:31

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing