Kõik pole hõbe, mis hiilgab

Romet Kreek 26. aprill 2011, 00:00

Hõbeda hind on hirmuäratava kiirusega lähenenud ümmarguse 50 dollari tasemele.

Hõbeda hind on aastaga tõusnud 169,4 protsenti. Hõbedafondide omanikud on samuti hästi teeninud, kuid on tekkinud ka ohud. Hõbedafond on kasvanud hiiglaslikuks. iSharesi hõbedafondi maht on aastaga kolmekordistunud ja ulatub 16,8 miljardi dollarini.

Tegemist on USAs juba suuruselt 12. börsil kaubeldava fondiga. Fond omab peaaegu 1/3 kogu maailma hõbedast. Wall Street Journal kirjutas, et ligi 90 miljoni iSharesi osakuga kaubeldi ainuüksi läinud kolmapäeval - seega vahetas ühe päevaga omanikku veerand selle fondi osakutest!

Hõbeda hinnatõus on aga ajanud fondiosakute hinnad võrreldes nende väärtusega kummaliselt kõrgele. Sprotti hõbedafondi suur nõudlus tähendab, et ühe dollari hõbeda eest tuleb välja käia 1,22 dollarit. Ameerika leht küsib õigustatult, et miks peaks keegi ostma midagi, mille hind on teinud suurepärase tõusu, 22 protsenti kallimalt, kui on selle sisu.

Meenub üks sajanditevanune börsispekuleerimise anekdoot. Ühel asumaal käis äge spekuleerimine konservidega. Hinnad aina tõusid ja konservid vahetasid mitu korda päevas omanikku. Üks ostja aga tegi konservi lahti ja see oli halvaks läinud. Läks siis tagasi müüja juurde ja näitas kauba ette. Müüja vaatas ostjat kui poolearulist ja lausus - konservid on kauplemiseks, mitte avamiseks (ja söömiseks)!

Vaadake, et teid hõbeda hinnasära ei pimesta. Olen mitu korda kirjutanud, et füüsilise hõbeda ost on tänu laiale ostu-müügiäärele kallis.

Vaadates aga neid hõbedafondide osakute hindu võrreldes nende fondide puhasväärtuse ehk NAViga, tekib küll küsimus, miks mitte osta päriskaupa surrogaadi asemel? Omaette küsimus on see, et kas sellist püstjoones kerkivat vara on mõistlik osta? Nii suur päevane omanikuvahetus nagu 1/4 on päris suur kapitali liikumine ja võib tähendada, et vara on muutnud spekulatiivseks.

Hõbeda hind tõusis eile päeva sees Londonis 49,79 dollaril ehk väga lähedal 50 dollari joonele. Ka kuld tegi rekordi, tõustes 1518,32 dollarile untsist. Paistab, et hõbeda tõusu taga on kaks tegurit. Üheks on inflatsioonikartus, mis on pikaajaline nõudluse kasvataja. Teine mõjur on puhas ahnus - hind tõuseb, ma tahan ka osa saada.

Oman füüsilist hõbedat ja väärismetallide ostmise ja kaevandamisega tegeleva ettevõtte Novagold aktsiaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing