Perearstide selts: töökvaliteet langeb rahanappuse tõttu

Silvia Kruusmaa 26. aprill 2011, 16:41

Kuna riik ei ole täitnud oma lubadusi perearstiabi reformimisel, siis langeb ka töökvaliteet, kritiseerib perearstide selts riigi tegevusetust.

Perearstide seltsi esindajad kohtusid täna sotsiaalministriga, et taas arutada juba 2009. aastal tehtud ettepanekuid esmatasandi tervishoiusüsteemi korrastamiseks ja efektiivsemaks muutmiseks.

Kuna riik ei ole kahe aasta jooksul täitnud oma lubadusi perearstiabi reformimisel, siis patsientidele parema ravi tagamiseks juhtisid perearstid ministri tähelepanu tervishoiusüsteemi korralduse puudustele.

Perearstid on juba aastaid asjata viidanud tervishoiukorralduslikele probleemidele, mis ei võimalda arstidel teha oma tööd kvaliteetselt. Esmakordselt esitas Eesti Perearstide Selts (EPS) vajalike muudatuste paketi ministeeriumile 2009. aasta 30. detsembril ja hoolimata lubadustest on tänaseks kaheksast ettepanekust ellu viidud ainult üks (ettepanekute täpne nimekiri ja hetkeseis pressiteate lisas)

Tänasel kohtumisel tutvustas minister oma nägemust asjade edasise käigu ja tähtaegade suhtes. Anti lootust, et lähiajal on oodata ümberkorraldusi, mis vabastaksid perearstid mittemeditsiinilistest tegevustest nagu puuetega seotud terviseandmete edastamine, riiklik dubleeriv aruandlus jne.

Lubati perearstile täiendava lisaõe ja tema töökoha rahastamist, pearahade suuremat diferentseerimist sõltuvalt nimistute eripärast ja praksise kvaliteedist, noortele maale tööle suunduvatele  perearstidele stardikapitali maksmist ja uuringuvõimaluste parandamist.

Perearstide esindajad on eriti mures langeva töökvaliteedi pärast, mille põhjustest suur osa peituvad riigipoolse korraldamatuse ja ressursinappuse taga. Tervishoiuteenuse tellijaks ja arstiabi korralduse eest vastutajaks on riik. Arstiabis valitseb juba aastaid süvenev korraldamatus, mistõttu perearstisüsteem ei suuda enam täita seatud eesmärke, seisab liidu teates.

Perearstide selts on koostanud ja rakendanud perearsti eriala kvaliteedistandardid, mille eesmärgiks on võimalikult paljude perearstide juhtimine kvaliteetse töö suunas. Samas on selts enda hinnangul omalt poolt teinud kõik, et viia otsustajateni probleemid, mis takistavad täna Eestis patsiendil paremat ravi saamast ja mis on seotud lonkava tervishoiukorraldusega. 

Esmatasandi tähtsust tervishoius on rõhutanud rahvusvahelised eksperdid. Maailma Terviseorganisatsioon on Eesti tervishoiu toimimise parandamiseks andnud sotsiaalministeeriumile ja haigekassale soovituse suurendada esmatasandi osa tervisesüsteemis. Hiljuti avalikustatud OECD raport tõi välja, et Eesti kulukat haiglavõrku saaks muuta ratsionaalsemaks, andes esmatasandile suurema osatähtsuse.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. April 2011, 16:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing