Uue aktsia ootel

Birjo Must 28. aprill 2011, 00:00

"Meie andmetel valmistub üks ettevõte tõepoolest börsile tulema ja praeguste plaanide kohaselt võiks see toimuda enne jaanipäeva," kinnitas NASDAQ OMX Tallinna börsi juht Andrus Alber.

Tõenäoline tulija VKG. Alberi sõnul ei ole börs seni saanud ei noteerimistaotlust ega prospekti ning seetõttu ei saa ta ka täpsemalt kommenteerida. "Börsi arvates on aus lubada ettevõttel oma plaanid avalikustada neile sobival ajal," ütles ta. Börsile tulek näitab Alberi hinnangul ettevõtte soovi oma visiooni ellu viia ja selleks raha kaasata, pakkudes ühtlasi investoritele võimalust ettevõtte arengust osa saada. Börsijuht loodab, et see ettevõte ei jää sel aastal ainsaks uueks tulijaks.

Äripäevale teadaolevatel andmetel on üks tõenäolisemaid IPO korraldaja Ida-Virumaal tegutsev Viru Keemia Grupp. Ettevõtte juhatuse esimehe Priit Rohumaa kinnitusel pole VKG-l lähiaastatel plaanis IPOt korraldada. "Börsile minek on eelkõige omanike otsus, praegu ettevõte selles suunas ei tegutse," kinnitas ta.

Küsimusele, kuidas kavatseb ettevõte oma ambitsioonikaid tulevikuplaane rahastada, vastas Rohumaa: "Edukalt käivitatud esimene Petroteri õlitehas on pankade usaldust VKG kontserni vastu tugevasti kasvatanud. Seetõttu usume, et lähiaastate suuremad investeeringud saavad pankade abil finantseeritud." Vaatamata kontserni tugevale majandustulemusele on tema sõnul enamik kontserni rahavoost juba broneeritud olemasolevate laenude teenindamiseks. "Järgmisel seitsmel aastal maksab VKG pankadele tagasi laene ligi 30 miljonit eurot aastas. Seega on laenude tagasimaksed oluliselt suuremad kui ettevõtte aastakasum," ütles ta ja lisas, et laenukoormus on esimese uue õlitehase projekti ja kaevanduse investeeringu tõttu kasvanud ligi 200 miljoni euroni.

BLRT kaasab projektide jaoks raha pangast. Teine võimalik börsile suunduja on BLRT Grupp, kes on viimastel aastatel jõudsalt mahtusid kasvatanud ja kes on välja käinud mastaapsed laienemisplaanid. Teisalt on ettevõttel võlgu vähe.

"Praegu ei ole börsile minek meie ettevõtte jaoks aktuaalne. Mida toob aga tulevik, elame, näeme," kommenteeris võimalikke börsiplaane BLRT kommunikatsioonijuht Katja Ljubobratets.

Nädal tagasi ütles ka BLRT Grupi suuromanik Fjodor Berman intervjuus Äripäevale, et börsifirmaks saada pole praegu mingit põhjust. "Olen täiesti kindel, et jätkame investeerimist ettevõtte arengusse. Kunagi me plaanisime börsile minekut, ajakirjandus küttis ka teemat. Selles oli oma loogika, kui majandus kasvas ning agressiivne turuosa ostmine oleks firmat kiiresti kasvatanud. Kas või miljardi euro suuruse käibeni. Teisalt me rääkisime konservatiivsusest, see kõik oleks olnud suur risk. Ka suured konsultatsioonifirmad soovitasid meile IPOt, aga see on nende turundus ja nende teenistus," meenutas ta varasemat aega.

"Praegu ei ole meil mingit vajadust börsi kaudu raha juurde saada, uute projektide jaoks annavad pangad meile raha niigi," lisas Berman.

LHV jaoks liiga vara. LHV Panga juhataja Erki Kilu sõnul pangal plaane börsile minna praegu küll ei ole. "Sel aastal kindlasti mitte, selleks on liiga vara veel," sõnas ta. Kilu arvas, et see võtab ikka aastaid veel aega, kuna kõigepealt on vaja ärimahtusid kasvatada, alles siis on põhjust börsile mineku peale mõelda. Panga laenude ja hoiuste maht on võrreldes omakapitaliga ähvardavalt suureks kasvanud. "See ongi panga eripära, et kogu aeg, kui pank kasvab, tuleb kapitali ka suurendada. Oleme seda planeerinud teha sel aastal, järgmisel ja ülejärgmisel aastal," kinnitas juht.

Kilu sõnul kaasatakse kapitali olemasolevatelt aktsionäridelt ja ehk mõnelt uuelt ka, kuid kindlasti ei lähe pank seda praegu börsilt avalikult juurde küsima.

Vips enam kategooriliselt ei eita. Üheks tõenäoliseks aktsiaemissiooni korraldajaks peetakse ka Jüri Vipsile kuuluvat ABC Gruppi või sellega seotud ettevõtteid. "Mina ei ole ABC Grupi börsile minekust kuulnud. Mis agentuur teile seda rääkis?" reageeris ABC Grupi omanik Jüri Vips küsimusele, kas ettevõte korraldab sel aastal Tallinna börsil IPO.

Kui mõni aasta tagasi oli Vipsil kindel plaan börsile minna, siis eelmisel suvel väitis ta, et kolme aasta jooksul ettevõtet börsile ei viida.

Seekord Vips börsile minekut enam nii kindlalt ümber ei lükanud, vaid tõi veidi umbmääraseid selgitusi. "Praegu pole meil selleks vajadust, sest meil pole nii suuri laienemisplaane. Börsilt raha kaasamiseks peab olema seda ka kusagil kasutada," põhjendas ta. Samas väitis ta, et seda ei tea kunagi, millal vajadus tekib. Vips lubas, et maikuu jooksul on oodata üht suurt uudist. "Läbirääkimised veel käivad, kuid see on meie jaoks väga hea pakkumine," sõnas ta.

Premia Foods pakkus eelmise aasta kevadel investoritele müügiks kuni 14,5 miljonit aktsiat, mille hinnavahemikuks määrati 12,80-16,20 krooni. Pakutavad aktsiad andsid ligikaudu 37,5% Premia Foodsi aktsiakapitalist. Enne seda polnud ligi kolm aastat keegi börsile tulnud.

Ettevõtte tegevus enne aktsiate avalikku esmapakkumist andis mitmeid vihjeid selle kohta, et hakatakse börsile tulema, näiteks suurendati osalust jaekettidele kalatooteid müüvas ettevõttes GourmetHouse. Uue finantsjuhina asus Premias tööle börsifirma Olympic Entertainment Group eksjuht Andri Avila. Ja viimastel päeval enne IPOt kümnekordistas ettevõte oma aktsiate arvu, et muuta tõenäoliselt väärtpaberi hind investoritele taskukohasemaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52
Otsi:

Ava täpsem otsing