Punt kütuseärimehi mõisteti süüdi suures maksukelmuses

Piret Reiljan 02. mai 2011, 00:00

Seitsmest kohtualusest neli mõisteti lisaks suures ulatuses maksukelmusele süüdi kuritegelikku ühendusse kuulumises. Ühenduse eesmärk oli teenida varalist kasu vedelkütuse müügilt arvestatud käibemaksu suures ulatuses maksmata jätmisest.

Maksukelmide ühendust juhtis Andrei Gritsuk, kes ainsana seltskonnast on alates möödunud kevadest siiani vahi all. Gritsukile mõisteti karistuseks aasta aega reaalset vangistust, mille ta on praeguseks peaaegu ära kandnud. Ülejäänud seltskond mõisteti vangi tingimisi. Kurjategijate tekitatud maksukahju korvamiseks on konfiskeeritud suures ulatuses nende vara.

Ühe kohtualuse kaitsja vandeadvokaat Sven Sillari sõnul on kokkuleppemenetluse kohtuotsus selline, millega tuleb asjaosalistel leppida. Otsuse vaidlustamine polegi antud juhul muul moel võimalik, kui ainult menetlust reguleerivate õigusnormide rikkumise peale.

Kuidas ulatuslik käibemaksupettus kütuseturul organiseeriti? Kohtuotsusest ilmneb, et tegemist oli skeemiga, kus ühendus korraldas Lätist ja Poolast määrdeõli ostu ning selle Eestis edasimüümise diislikütusena, millelt ei ole tasutud aktsiisi ega käibemaksu.

Täpsemalt ostsid kelmide kontrollitavad osaühingud Westory, Artebona, CararT ja Livepad Läti ja Poola firmadelt vale kaubakoodiga ehk määrdeõli nime all aktsiisikaupa - kütteõli ja diislikütust. Eestisse toimetatud aktsiisikaup veeti erinevatesse terminalidesse Lääne-Virumaal, kus kütus pumbati ümber sama seltskonna kontrolli all oleva OÜ Grimsley renditud mahutitesse. Laos muudeti vedelkütuse kvaliteedi näitajad diislikütuse sarnaseks ja kaup müüdi edasi vedelkütuse kokkuostjatele. Skeemitamise abil varjati müüdava diislikütuse päritolu ja kvaliteeti.

Ühenduse liige Roman Safonov koostas Gritsuki ülesandel skeemis osalenud ettevõtete nimelt vajalikud kauba müügiarved, saatelehed ja muud dokumendid ning tegi internetipanga kaudu ülekandeid osaühingute kontodelt. Safonovi ülesandeks oli esitada osaühingute nimelt maksuhaldurile ebaõigeid andmeid käibedeklaratsioonides, samuti korraldada andmete esitamata jätmist.

Safonov pidi vedelkütuse müügist koos käibemaksuga laekunud raha vastavate firmade pangakontodelt välja viima. Selleks võttis ta välja sularaha või tegi ülekandeid OÜ Verkerlas pangakontole, kust omakorda võeti teenitu sularahas välja. Raha tuli anda ühenduse juhile Gritsukile.

Skeemis osales terve rida firmasid. Kuritegeliku ühenduse tööjaotuse järgi tegeles veel üks liige Nikita Iljin maksukuritegude toimepanemiseks vajalike äriühingute otsimise ja neile juhatuse liikmete vormistamisega. Iljini kohus oli sõlmida lepingud äriühingute nimel kütuseterminalides ja maksuhalduri juures e-maksuameti kasutamiseks ning kontrollida juriidiliste isikute käibemaksukohustuslastena registris olekut. Iljin vormistas skeemis olnud firmade pangakontode allkirjaõiguslikuks isikud ja pangakontode kasutamiseks vajalikud pangakaardid ning PIN-kalkulaatorid.

Ühendus sai nõnda kontrolli ka äriühingutes OÜ EagleGroup, OÜ City Oil ja OÜ Clean Invest.

Paar päeva vähem kui aasta eest toimus maksukuritegude talituse tegutsemisaja üks suuremaid operatsioone, milles osales lisaks meie töötajatele kolleege ka mujalt. Alati võime ju soovida, et reaalsed karistused suure grupina tegutsenud maksupetturite puhul oleksid pikemad, kuid tegemist on ikkagi suurepärase tulemusega, mis tänu heale koostööle saavutati väga mõistliku ajaga. Lisaks vabadusekaotuslikele karistustele tõi suuremahuline pettus osalistele kaasa ka suures ulatuses raha ja vara konfiskeerimise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing