Uue tööjõu leidmine on võimalik, kuid tuleb olla loov

Auris Aume 10. mai 2011, 00:00

Euroopa Informatsioonitehnoloogia Observatooriumi hinnangul kasvab Baltimaades IT-sektor tänavu 7-10%. Euroopa IT-sektor tervikuna peaks sama prognoosi kohaselt kasvama aga 3,9%. Kui ühest küljest saab käivet suurendada efektiivsuse tõstmisega, kaob reeglina koos suurte tõusudega ka täiendava tööjõu palkamine. Meedia vahendusel on jagatud murelikke mõtteid sellest, kuidas kvalifitseeritud spetsialistide puudus saab takistuseks võimaluste ärakasutamisel. Kindlasti on selles ka omajagu tõtt. Samas on tööjõu leidmine IT-sektoris siiski võimalik. Nii vabanevate spetsialistide kui ka lisanduva noore tööjõu näol. Arvestada tuleb võimalustega ja teha kompromisse.

Tööjõuturg on pidevas liikumises. Eelmise aasta lõpus viidi Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu liikmesettevõtete seas läbi tööjõu-uuring. Selle andmetele tuginedes võib öelda, et keskmine IT-spetsialist vahetab tööandjat iga kolme aasta järel. Seega on riigisisene tööjõuturg pidevalt mõõdukalt elav. Ühest küljest on inimeste soov aeg-ajalt ennast uues keskkonnas proovile panna loomulik vajadus vahelduse järele. Teisalt on aga tegemist ohumärgiga nii mõnegi organisatsiooni jaoks. Eriti nende jaoks, kelle palgalehel kiputakse olema paar aastat või vähemgi. Siinkohal mängib olulist rolli organisatsioonikultuur ja suhtumine töötajatesse. Samuti nende tegevusvabadus ja võimalus oma ülesannetes kaasa rääkida. Seega võib öelda, et suurepärane võimalus endale nüüd ja tulevikus head tööjõudu tagada on panustamine organisatsioonikultuuri. Lisaks muudate sellega ka oma inimesed ettevõtte reklaamsaadikuteks ning tõstate mainet tööjõuturul.

Ettevõttesisene teabejuhtimine. Tänu soovitustele või töökuulutustele ettevõttesse saabunud spetsialistid on harva täpselt vajaliku profiiliga. Üks võimalus on edasi otsida või pakkuda neile vajalikke teadmisi ja suuniseid organisatsioonisiseselt. Viimane eeldab planeeritud oskusteabe juhtimist ja täiendavat ajakulu, kuid tulemuseks võib olla mitmekülgne töötaja, kes suudab luua lisandväärtust tänu oma eelnevale kogemusele.

Ignite'i kogemuse põhjal on hästi toimivatesse projektimeeskondadesse uute inimeste lisamine üks efektiivsemaid viise tulemuslikkuse ja ühise hingamise saavutamiseks. Üldiselt on mõistlik lisada uusi tegijaid ükshaaval. Suurematesse projektimeeskondadesse maksimaalselt kaks korraga. Sellise süsteemi kõige nõrgem koht on organisatsioonikultuuri omaksvõtmine. Teadmiste ülekandmisega tavaliselt probleeme ei teki, pigem on tõsiseks väljakutseks õige suhtumise ja töörütmi leidmine. Kui see saavutatakse, on uus töötaja ka täielikult meeskonda integreeritud. Ignite'i puhul on eripärana vaja uuel töötajal omaks võtta ka agiilsed töömeetodid, millest oma igapäevatöös lähtume.

Teine võimalus on üle vaadata oma senine meeskond ning rakendada juba olemasolevat kompetentsi mõne nõudlikuma ametikoha täitmiseks, värvates lihtsamale tööle uue inimese. Seega saab rakendatavaid ressursse optimeerida. Kulub vähem aega ja raha.

Projektimeeskondades vangerdusi tehes tuleb loomulikult ettevaatlik olla, kuid mõeldes selle enne hoolega läbi, saab probleeme ja tõrkeid vältida. Lõppkokkuvõttes töötavad ju kõik sellised muudatused organisatsiooni kui terviku huvides. Juhtkonnal lasub siinkohal kindlasti kohustus tehtud ümberkorraldustel silm peal hoida ja tulemusi jälgida. Alati on võimalus, et kõik ei suju nii ladusalt, kui oodati.

Võimalus noorte näol. Igal aastal lisandub info- ja kommunikatsioonitehnoloogia sektoris tööturule veidi vähem kui tuhat kõrg- või kutsehariduse saanud noort. Nii-öelda rohelised töötajad tähendavad samuti võimalust leida vajalikku personali. Arusaadavalt tuleb neisse investeerida ja kulutused on seotud teatavate riskidega. Pakkudes neile aga arenguvõimalusi ja toetavat organisatsioonikultuuri, võib tegemist olla üpris tasuva investeeringuga. Noorte töötajate puhul peab arvestama aga sellega, et sageli leiavad neist parimad endale tulevase tööandja juba enne kooli lõppu. Siduvad suhted kasvavad välja näiteks praktikatest. Seega tasub ka selles vallas aktiivne olla, pakkudes tulevastele IT-spetsialistidele võimalust õppida ja ennast tõestada. Tulemuseks võib olla nutikas ja motiveeritud uus töötaja.

Kokkuvõttes, täiendava tööjõu tagamiseks on mitu võimalust. Ülesandele loovalt lähenedes ja ka täiendava ajakuluga arvestades saab täita tühja koha mitmekülgse spetsialistiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing