Ajutine tagasilöök?

Tea Taruste 30. mai 2011, 00:00

Eesti üks juhtivaid ehitusfirmasid Merko Ehitus teenis tänavu esimese kolme kuuga 26,2 miljoni eurose käibe juures 4,1 miljonit eurot kahjumit, teatas ettevõte reedel auditeerimata andmed börsile. Ettevõtte teatel põhjustas kahjumi käibe vähenemine ning ehituse sisendhindade jätkuv tõus, mistõttu tuli korrigeerida lepingute täitmisega seotud kulude prognoose. Samuti mõjutas varasemast enam tulemusi hooajalisus - lumerohke talve tõttu viibis mitme taristuobjekti ehituse alustamine.

"Merko ehituslepingute portfell on korralik, kuid paljud lepingud on sõlmitud viimase aasta jooksul ning sisendhindade tõus on pannud nende kasumlikkuse proovile. Merko positsioon on tugev, aga me pole oaas keset kõrbe ja ehitusturu keeruline olukord mõjutab meidki," kommenteeris ASi Merko Ehitus juhatuse esimees Tiit Roben. Kui teistes sektorites jäi kriisi põhi aastatesse 2009-2010, siis ehitusturule jõuab see tema sõnul sektori inertsi tõttu tänavu. "Ometi näeme, et ülejäänud kvartalid tulevad edukamad ja aasta arvestuses lõpetab Merko kasumis."

Kasum tahab aga koostööd turult. "Ettevõtte sõlmitud lepingute maht ja kasumlikkus võimaldab kontsernil aasta lõikes kasumisse jõuda eeldusel, et ehitusturg stabiliseerub ning ehitushindade tõus jääb 2011. aastal 5-10 protsendi piiridesse," kommenteeris ettevõtte juhatuse liige Alar Lagus börsile.

Jooksev aasta on ehitajaile Robeni hinnangul viimase dekaadi raskeim, sest materjalid ning tööjõud kallinevad, samas kui erasektori ehitusmahud püsivad tagasihoidlikud ning enamik lepinguid tuleb avalikust sektorist.

"Võrreldes ehitusturu põhjaga 2009. aastal on ehitushinnad praeguseks kerkinud 20-30 protsenti. Põhjuseid on mitu - naftasaadustel põhinevad tooted ja metallid on kallinenud ja tugev nõudlus Kesk-Euroopa ning Skandinaavia ehitussektoris meelitab Eesti ehitajaid välisriikidesse, mis omakorda teeb tööjõu siin kallimaks. Kõik see tõstab ehitushindu," kommenteeris Roben.

Nordeconi hinnangul võib sisendhindade tõus ületada tänavu 10%. Küsimustele vastab Nordecon ASi tegevjuht Jaano Vink.

Kas Merko tulemus peegeldab praegust ehitusturu seisu? Eks mingil määral peegeldab küll ehitusturu seisu… ja Merko seisu.

Kas on reaalne, et ehitusturul hinnad üle 10% ei tõuse ehk Merko jõuab kasumisse, nagu nad on prognoosinud? Ma ei taha spekuleerida, kas Merko võiks aasta lõpuks kasumisse jõuda või mitte. Ega mina seda ettevõtet palju paremini ei tea kui teie. Et ehitusturul hinnad tõusevad, ei ole uudis minu jaoks. Oleme seda juba pikka aega ka eeldanud ning püüdsime ka oma kvartaliaruandes hinnatõusu kirjeldada. Surve sisendhindade tõusule on kindlasti olemas.

Viimasel ajal on kasvav trend, et hanked lähevad 20-30 protsendiga lõhki, aga üldiselt on mul tunne, et see aasta on parem kui eelmine aasta.

Küsimus on pigem selles, kas hinnatõus tuleb 5-10% või suurem? Ei välista, et tuleb suurem. Viimase poole või kolmveerand aastaga on sisendhinnad tõusnud 20-30%.

Merko Ehituse esimese kvartali finantstulemused olid loodetust nõrgemad. Siiski on ettevõte varem avalikult rääkinud ehitussektori raskustest ning seetõttu ei saa suurt kahjumit ka üllatuseks pidada. Prognoosisime esimese kvartali kahjumiks üks miljonit eurot. Oodatust suurema kahjumi peamine põhjus on vähenenud ehituslepingute kasumlikkus ning teist kvartali järjest raporteeritud tulevaste ehitustööde kasumlikkuse allapoole korrigeerimine. Seega peegeldab Merko esimese kvartali tulemus ilmekalt ehitussektori praegust peamist riski, mis on sisendhindade tõus.

Esimene kvartal on ehitusettevõtetele hooajaliselt kehv periood. Veidi kindlust tuleviku kohta lisab ettevõtte prognoos, mis ütleb, et isegi väikese sisendhindade tõusu mõjul on võimalik aasta kasumis lõpetada. LHV Panga soovitus Merko Ehituse aktsiale on neutraalne.

Merko esimese kvartali tulemus on nõrk, nagu oligi oodata. Müük langes 22%, kogukahjum küündis 1,4 miljoni euroni, lisades tegevuskulud, kujunes kahjumiks 3,8 miljonit eurot ja kvartal lõppes 4,1 miljoni eurose puhaskahjumiga. Sellele vaatamata soovitab Swedbank Merko Ehituse aktsiat hoida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing