Välismaalaste tööletulek Eestisse lihtsustub

Kadrin Karner 17. juuni 2011, 13:00

Kõrgelt haritud välismaa spetsialistide Eestisse tööle asumine lihtsustub tänu uuele direktiivile.

Euroopa Liidu sinine kaart on tähtajaline elamisluba, mis väljastatakse välismaalasele EL liikmesriikides (sh. Eestis) elamiseks ja töötamiseks. 

„EL sinise kaardi direktiiv on loodud selleks, et Euroopa Liitu saabuksid tööle haritud välismaalased, kes suudavad oma teadmiste ja oskustega tõsta liikmesriikide konkurentsivõimet maailmas. Ka Eesti püüab igati soodustada haritud tippspetsialistide Eestisse saabumist ja siia elamajäämist, et arendada kohalikku elu, edendada majandust ning tõsta seeläbi Eesti konkurentsivõimet. Oma ala haritud tipud on Eestisse oodatud,“ ütles siseminister Ken-Marti Vaher.

Peamine muudatus, mille Eesti direktiivi ülevõtmiseks tegi, oli EL sinist kaarti omavale kõrgelt kvalifitseeritud töötajale makstava töötasu suurendamine. Kui üldjuhul peab tööandja välisriigist tööle võetud isikule maksma vähemalt 1,24-kordset Eesti keskmist palka, siis EL sinist kaarti omavale kõrgelt kvalifitseeritud tööjõule hakkab kehtima palgakriteerium, mis vastab 1,5-kordsele keskmisele palgale.

EL sinise kaardi taotlemiseks peab välismaalasel olema vastav kutsekvalifikatsioon või vähemalt viieaastane erialase töö kogemus.

Eesti tegutsevatele tööandjatele jääb kehtima kohustus otsida eelnevalt avaliku konkursi kaudu vakantsele kohale töötajat Eesti siseselt. Eestist sobiva töötaja mitteleidmisel tuleb taotleda Eesti Töötukassalt luba konkreetse välismaalase tööle võtmiseks ja EL sinise kaarti vormistamist. Tööandja peab välismaalasega sõlmima vähemalt üheaastase töölepingu.

Kõrgelt kvalifitseeritud töötajal on õigus elamisloa taotlus esitada Eestis vaid tingimusel, et isik viibib riigis seaduslikult. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. June 2011, 18:15
Otsi:

Ava täpsem otsing