Algab üks Nargenfestivali tippsündmustest

Kersti Inno 02. september 2011, 00:00

Eelmisel aastal alguse saanud Pärdi pidunädalad on muutumas Nargenfestivali hooaja oluliseks osaks. Seekord toimub Pärdi päevade raames kolm eriilmelist kontserti.

Esimese neist annab Läänemere-äärsete riikide andekatest muusikaüliõpilastest koosnev orkester Baltic Youth Philharmonic orkestri asutaja ja kunstilise juhi Kristjan Järvi juhatusel. Ühendades muusikuid kümnest erinevast rahvusest, võimaldab selline kirev kooslus muusikalist ja isikulist mõttevahetust - loob uut häält põhjamaades.

Baltic Youth Philharmonic teeb muusikalise rännaku kontserditurneel Läänemere-äärsetes riikides mitmekülgse kavaga "Baltic Voyage", mis sisaldab lühikesi orkestriteoseid kümne Läänemere maa heliloojatelt.

Kava varieerub olenevalt iga paiga regionaalsest eripärast ja muusikalistest traditsioonidest. Tallinnas esitatakse Carl Nielseni, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Johannes Brahmsi, Ole Bulli, Hugo Alfvéni, Mikolajus Konstantinas Ciurlionise ja Arvo Pärdi loomingut.

Sel aastal lähevad pidunädalad ajalukku erilise sündmusega. Esimest korda maailmas kantakse ühel kontserdil ette kõik Arvo Pärdi sümfooniad. Nende nii erinevatel aegadel loodud teostega on kuulajal võimalus kogeda läbilõiget helilooja loomingu stiilidest.

Alustatakse konservatooriumi diplomitööna valminud dodekafoonilisest esimesest sümfooniast, mis on pühendatud helilooja õpetajale Heino Ellerile. Edasi liigutakse kollaažitehnikas teise sümfoonia ning uue muusikalise keele otsinguil sündinud ja Neeme Järvile pühendatud kolmanda sümfoonia juurde. Lõpetuseks kõlab viimasest 37 aastat hiljem loodud tintinnabuli-stiilis neljas sümfoonia "Los Angeles", mis on pühendatud Mihhail Hodorkovskile. Mängib Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Tõnu Kaljuste juhatusel.

Pärdi sünnipäeval tulevad ettekandele viimasel kahel kümnendil valminud vaimulikud teosed, mis seostuvad mõne pühakoja või püha mehega.

Nii on "Salve Regina" (2002) pühendatud Esseni piiskopile dr Hubert Luthele. Teos on loodud Esseni linna 1150. aastapäeva tähistamiseks Esseni toomkirikus ja mõeldud missateenistusel esitamiseks. "Statuit ei Dominus" (1990) ja "Beatus Petronius" (1990/1996) on aga kirjutatud Bologna San Petronio kiriku 600. aastapäeva tähistamiseks.

Neile lisandub kultuuripealinnade Tallinna (2011) ja Istanbuli (2010) tellimusel loodud "Aadama itk", mis jutustab kaht suurt religiooni - kristlust ja islamit - sümboolselt ühendavast lülist, mõlema religiooni esiisast Aadamast.

Esinevad Läti Raadiokoor ja Sinfonietta Riga Tõnu Kaljuste juhatusel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing