Anu Jõgi • 14. september 2011 kell 8:06

Soome ettevõtjate ootused kukkusid kolinal

Soome väikeste ja keskmise suuruse firmade omanike tulevikuootused kahanesid kiiresti 2009. aasta taseme lähedale, kirjutas Kauppalehti.

Augusti algusest septembri alguseks oli ettevõtjate tulevikuootus eriti kiiresti pessimistlikumaks muutunud, aga päris 2009. aasta kõige viletsama tulemuseni pole veel jõudnud.

Ettevõtjad on praegu hulga ettevaatlikumad kui enne kriisi, sest neil pole varuks kuigi suuri puhvreid.

Investeeringute kasvu ettevõtjad ei kavanda, vaid 17 protsenti küsitletutest eeldas nende kasvu või kahanemist. „Töökohtade loomist mõjutavad lühemas perioodis ka muud tegurid, aga põhiosas otsustavad siiski investeeringud töökohtade loomise ja majanduse kasvu. Selles mõttes teeb murelikuks, et kodumaiste investeeringutega tegelenud väiksemad ettevõtjad peavad investeerimisvõimalusi nii kesisteks,“ ütles Soome ettevõtjate ühenduse asejuht Timo Lindholm.

Nagu juba ka kevadises baromeetris, püsis ka nüüd maksuraskustega kokku puutunud ettevõtete protsent 15 juures. See on kõrge tase võrreldes tavaoludega, kus raskusi on vaid mõnel protsendil ettevõtetest.

„Kõige murettekitavam on olukord 20-49 töötajaga tööstusettevõtetes, kus igal neljandal on olnud maksuraskusi. See näitab ka, et nende allhankijate olukord on varasemast viletsam,“ märkis ühenduse ökonomist  Petri Malinen.

Baromeetri küsitlusele vastas 700 ettevõtjat.

Hetkel kuum