Sirje Rank • 20. september 2011 kell 11:57

Rootsi majanduskasv võtab hoogu maha

Täpsustatud andmeil kasvas Rootsi majanduskasv tänavu teises kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,9% ning aastatagusega võrreldes 4,9%, teatas täna Rootsi statistikaamet.

Esialgsel hinnangul, mis avaldati 29. juulil, olid kasvunumbrid vastavalt 1% ja 5,3%, vahendas di.se.

„Olukord on äärmiselt ebakindel,“ ütles Rootsi rahandusminister Anders Borg täna valitsuse eelarvekava tutvustades, pareerides kriitikat, et valitsus on liiga ettevaatlik.

Borgi sõnul on Rootsi väga haavatav, kui Euroopas peaks puhkema terav finantskriis. Ühelt poolt johtub see sellest, et Rootsi on väga sõltuv ekspordist, teisalt sellest, et Rootsi pangad sõltuvad suuresti välisfinantseeringust. Nii on valitsusel targem osa „püssirohust“ reservis hoida.

„Sellises olukorras on meie ülesanne kindlustada kaitsevalle ning säilitada manööverdamisruum puhuks, kui olukord halveneb,“ ütles Borg.

Borg kordas prognoosi, et Rootsi majandus kasvab tuleval aastal vaid 1,3% pärast selleks aastaks prognoositud 4,1% suurust kasvu. Töötuse määr kasvab tänavuselt 7,4%-lt tuleval aastal 7,8%-le ning jääb sellele tasemele ka 2013. aastaks.

Hetkel kuum