Taal esitab Liszti etüüdide tsükli

Kersti Inno 07. oktoober 2011, 00:00

Liszti sensatsioonilist menu pianistina võib samastada viiulivirtuoos Paganini omaga. Mitme aastakümne vältel haaras tema kontserttegevus peaaegu kogu Euroopat, sealhulgas Eestit. Oma interpretatsioonide ja klaveriloominguga üldistas Liszt eelkäijate ja kaasaegsete saavutusi, viies kõrgpunkti kogu romantismiajastu pianismi.

Tema arvukast loomingust sooloklaverile võiks esile tuua sellised meistriteosed nagu "Transtsendentsed etüüdid", "Mefisto valss", "Ungari rapsoodiad", sonaat h-moll ning tsükkel "Poeetilised ja religioossed harmooniad".

Liszt on loonud nokturne, ballaade, poloneese, valsse, fantaasiad ja hulganisti karakterpalu.

15aastasena seadis ta endale kõrgelennulise ülesande koostada klaverikogumik, milles on 48 etüüdi kõigis helistikes. Eeskujuna nägi Liszt Bachi HTK I ja II prelüüdide ja fuugade järjestamise põhimõtet.

Tulemuseks oli siiski vaid kaheteistkümnest etüüdist koosnev tsükkel, mida ta korduvalt ümber töötas.

Üks versioonidest oli tehniliselt niivõrd peadpööritav, et Robert Schumanni arvates oleksid neid etüüde võimelised esitama kõige rohkem kümme või tosin mängijat terves maailmas.

Eestis teeb nende etüüdidega ilma meie hiilgav pianist Ralf Taal, keda Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital pärjas tänavu 1. oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval auhinnaga järjekindla loomingulise tegevuse eest nii solisti kui ka ansamblipartnerina.

1998. aastast töötab Ralf Taal Estonias ning kontsertmeistri ja õppejõuna Eesti Muusikaakadeemias, samuti annab ta tunde Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis.

Ferenc Liszti "Transtsendentsed etüüdid" kõlavad Ralf Taali esituses Eesti Interpreetide Liidu ja Eesti Kontserdi sarjas "Eliitkontserdid".

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing