27. oktoober 2011 kell 21:00

Tere tulemast surmatantsule!

Eesti Filharmoonia Kammerkoori 30. hooaja üks olulisemaid sündmusi on koori tellimusteose, Gregory Rose'i "Surmatantsu" maailmaesiettekanne autori juhatusel.

Surmatantsuteema oli hiliskeskaja kunstis ja kirjanduses populaarne. Üks põhuseid oli 14. sajandi keskel kogu Euroopat laastanud katk - must surm. Pildid, kus Surm tantsib vaheldumisi surelikega, meenutavad kõige maise kaduvust ja kutsuvad mõtlema surmale. Surelikud on piltidel esitatud hierarhilises järjekorras, alustades maailma vägevaimatega - paavsti ja keisriga - ning lõpetades talupoja, narri või lapsega. Surma ees on kõik inimesed võrdsed: ei loe ei seisus, elukutse ega vanus.

Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumis on eksponeeritud üks tähelepanuväärsemaid keskaegseid kunstiteoseid Eestis - "Surmatants". Kogu Euroopas kuulsaks saanud saksa kunstnik Bernt Notke maalis "Surmatantsu" nii Tallinnas kui ka Lübeckis, viimases ta 1509. aastal ka suri.

Niguliste kiriku suurepärase danse macabre'i algsest ligi kolmekümnemeetrisest pannoost on säilinud seitse paneeli - 7,5 meetrine 13 figuuriga algustükk. Peale erakordselt kõrge kunstilise taseme teeb teose unikaalseks fakt, et tegemist on kogu maailmas ainsa säilinud lõuendile maalitud keskaegse surmatantsuga.

Bernt Notke kuulus "Surmatants" inspireeris ka inglise heliloojat ja dirigenti Gregory Rose'i. Rose nägi maali esimest korda aastal 1992, kui käis Tallinnas. Väga põnev avastus oli tema jaoks maali alaosas asuv tekst, millest ta tõlkeid palus. Sellest saigi alguse tema "Surmatants". Bernt Notke maali tekstidele lisas Rose saksakeelse reekviemiteksti ning kujundas igale "Surmatantsu" tegelasele oma karakteri ja rolli, mida esitavad erinevad pillid ja vokaalsolistid. Kuna Notke esimesel pildil on torupillid, on ta taotlenud torupillilaadset kõla näiteks fagoti ja inglissarve abil.

"Proovisin oma teoses saavutada seda, et tekst väljenduks dramaatilise muusika kaudu," sõnas Rose. Tema arvates võiksime me surelikena surmateemat julgemalt käsitleda.

Autor on näinud Notke maalis ka huumorit. "Näiteks on minu Surm alguses üsna humoorikas. Notke esimene maal kujutab preestrit. Preester ütleb jumalateenistusel inimestele: "Tere tulemast surmatantsule, kas olete rikkad või vaesed, kõrgest või madalast seisusest - te kõik olete palutud tantsule Surmaga." Selle esimese Surma etteaste olen lahendanud naljatavas võtmes, sest ka Notke maal ja selle tekst võib mõjuda veidi humoorikalt," selgitas Gregory Rose.

Esitajad on Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja kammeransambel autori-dirigendi Gregory Rose'i juhatusel. Igavikulise teema ja muusika Niguliste kiriku ajaloolises atmosfääris seob terviklikuks etenduseks Margus Kasterpalu. Kontsertetendus toimub koostöös Eesti Kunstimuuseumiga ja kuulub programmi "Tallinn - Euroopa kultuuripealinn 2011".

Autor: Kersti Inno

Hetkel kuum