Anne Oja • 15. detsember 2011 kell 13:05

EVR Cargo tütarettevõtte juht kõrvaldas firma raha

Eesti Raudtee sisekontroll tuvastas, et tütarettevõtte EVR Cargo omanduses oleva Lätis registreeritud ettevõtte Livonia Rail Service SIA ainus juhatuse liige Ahto Kalamees ületas oma volitusi ja tegi põhitegevuseväliseid rahapaigutusi.

Sisekontroll tuvastas novembris, et Livonia Rail Service SIA andis laenu Ahto Kalamehega seotud firmale, teatas Eesti Raudtee. Kogusummas on tagasimaksmata laen 576 000 eurot.

Tegemist on ettevõtte finantsdistsipliini jämeda rikkumisega. Seoses sellega kutsus EVR Cargo Ahto Kalamehe tagasi Livonia Rail Service SIA juhatuse liikme kohalt ja pöördus 7. detsembril õiguskaitseorganite poole kriminaalmenetluse algatamiseks. Livonia Rail Service on esitanud nõude summa tagasimaksmiseks. Samuti on Livonia Rail Service pöördunud kohtusse juhatuse liikme ja temaga seotud ettevõtete vastu, et garanteerida võimalike nõuete hilisem rahuldamine.

Eesti Raudtee juhatuse esimehe Kaido Simmermanni sõnul on EVR Cargo tütarettevõtte juhi eksimus väga ränk. „Juhtum avastati ettevõtte sisekontrolli käigus, mille eest tunnustan neid. Kuigi õiguskaitseorganite uurimine annab juhtumile oma hinnangu, on meie kohus kontserni sees analüüsida, kuidas välistada sarnaste rikkumiste kordumist tulevikus,“ ütles Simmermann.

Pikaajalise ja tunnustatud töötaja usaldamine ainuisikuliselt EVR Cargo Läti tütarfirmat juhtima tõi kaasa suure riski. Tänaseks on Livonia Rail Service SIA juhatusse määratud kaks uut juhatuse liiget.

Tunnetades juhtkonna moraalset vastutust EVR Cargo tütarettevõttes juhtunus, esitas EVR Cargo juhatuse esimees Jaanus Paas lahkumisavalduse, mille nõukogu rahuldas.

Simmermann lisas, et täpne kahju ja ebaõigete andmete esitamine raamatupidamisele on selgitamisel. „Nüüdseks juba endine Livonia Rail Service’i juhatuse liige peab oma tegude eest vastutust kandma, tagastama laenatud raha ja hüvitama võimaliku tekitatud materiaalse kahju,“ rõhutas Simmermann.

Ahto Kalamees töötas Eesti Raudtee turundusteenistuses alates 1996. aastast tolligrupi juhina, viimati EVR Cargo Läti suuna projektijuhina ning on tõestanud ennast hea spetsialistina. Aastast 2007. nimetati Ahto Kalamees Livonia Rail Service SIA juhatuse liikmeks.

Ekspedeerimisfirma Livonia Rail Service SIA loodi 2006. aastal kaubaveo klientide teenindamiseks Lätis. Ettevõtte 2011. aasta 10 kuu käive on 6,6 miljonit eurot.

Hetkel kuum