Sirje Rank • 24. jaanuar 2012 kell 8:52

Swedbank kärpis Rootsi majanduskasvu prognoose

Täna värske majandusprognoosi avalikustanud Swedbank on kärpinud Rootsi tänavuse majanduskasvu väljavaate oktoobris ennustatud 1,5 protsendilt kõigest 0,6%-le ning tuleva aasta prognoosi 1,8%-le varasemalt 2,2 protsendilt.

Juhul kui globaalse majanduskeskkonna osas käivitub mustem stsenaarium, võib Rootsi majanduskasv nii sel kui tuleval aastal ka miinusesse minna.

Veel läinud aasta kolmandas kvartalis kasvas Rootsi SKP muu ilma probleeme trotsides 5% tempos, kuid neljandaks kvartaliks oli selge, et ka Rootsi ei jää isoleeritud saareks.

Ekspordi kasv pidurdus, kui nõudlus Euroopa eksporditurgudel kahanes. Tööstustoodang on vähenenud ning tulevikku prognoosivad indikaatorid nagu usaldusindeksid ja uute tellimuste arv viitavad samuti kasvu pidurdumisele, nendib pank.

Investeeringud vähenevad ning vähikäiku teeb ka eratarbimine – eelkõige puudutab see kestvuskaupade soetamist. Tööpuudus on uuesti tõusule pööranud, kerkides tänavu 7,8 ja 2013. aastal 8%-le. Eratarbimise kasvu prognoosib pank tänavu varasema 1,3% asemel 0,2%.

Rootsi keskpank kärbib tõenäoliselt enim jälgitud baasintressi määra 1%-le.

Prognoosi järgi hakkab Rootsi majanduskasv 2013. aastal taas kiirenema, kuid euroala võlakriisi negatiivsed mõjud jäävad siiski majandusele piduriks.

Haavatavaks teevad Rootsi kõrged kinnisvarahinnad ja elanike suur võlakoormus. Valitsuse võimalused majandust stimuleerida on ahenenud.

Hetkel kuum