Silvia Kruusmaa • 22. veebruar 2012 kell 14:18

"Juhtum Venemaa õõnestustegevuse näide"

Antud juhtumi näol on tegemist Venemaa õõnestustegevuse järjekordse näitega, mille eest ei ole kahjuks kaitstud ka maailma suurriigid, kommenteeris siseminister Ken-Marti Vaher kapo töötajale Aleksei Dressenile esitatud riigireetmise kahtlustust.

Kapo juhtivtöötaja Aleksei Dressenile esitati riigireetmise kahtlustus, teavitasid Riigiprokuratuur ja Kaitsepolitseiamet. Kaitsepolitsei pidas Dresseni kinni täna hommikul Tallinna lennujaamas koos abikaasaga. Dresseni abikaasa Viktoria oli minemas Moskva lennule sel hetkel.

Kahtlustuse järgi töötas Dressen Venemaa Föderatsiooni Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) vastuluureteenistuse heaks.

"Pärast Euroopa Liidu ja NATOga liitumist on vaenulike eriteenistuste huvi Eesti suhtes pidev ning järjest kasvav. See on fakt, mis leidis kinnitust neli aastat tagasi Herman Simmi juhtumi näol ja mis leidis taaskinnitust kaitsepolitsei töötajale esitatud kahtlustusega täna. Kahtlustuse esitamisega realiseerus pikemaajaline operatsioon, mille käiguga on KAPO peadirektor mind ministrina kursis hoidnud. Nüüd tuleb uurimisorganitele anda aega tõendeid kokku koguda ja kriminaalasi kohtusse viia," rääkis Vaher.

Vaheri sõnul on viimastel aastatel on Eesti riigis luure- ja õõnestustegevuse ennetamises astutud olulisi samme. Järjest enam tõhustatakse rahvusvahelist koostööd Eesti-vaenulike eriteenistuste ja Eesti riigi julgeoleku vastu suunatud kavatsuste kohta info saamiseks ning vajalike vastumeetmete kasutuselevõtmiseks. Lisaks võttis Riigikogu 2009. aastal vastu IRL fraktsiooni algatatud muudatused karistusseadustiku riigivastaste kuritegude peatüki karmistamiseks, ajendatuna 2007. aasta aprillirahutustest ja Herman Simmi riigireetmise kaasusest. Muudatuste eesmärk oli kaitsta tõhusamalt meie rahvuslikku julgeolekut, Eesti iseseisvust ja territoriaalset terviklikkust. Tänu varasemalt tehtud järeldustele oleme me tänaseks raskeks katsumuseks paremini valmis.

Täna avalikustatud riigireetmise kahtlustuse puhul on tegemist kahetsusväärse ja valusa juhtumiga, kuid oluline on, et meie eriteenistused suutsid selle avastada, rõhutas Vaher. "Loomulikult on tähtis õppida sellest tuleviku tarbeks. Praegu on aeg lasta prokuratuuril ja teistel kriminaalasutustel viia uurimine võimalikult kiire lõpuni ning tuvastada kahju ulatus," rääkis Vaher.

Hetkel kuum