Indrek Kald • 5. juuni 2012 kell 8:28

Keskerakond nõuab rahvaloenduse järel haldusreformi

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon küsib peaminister Andrus Ansipilt, kas rahvaloenduse tulemused ei viita selgelt haldusreformi läbiviimise vajalikkusele.

Keskfraktsiooni liikmed esitasid Ansipile arupärimise rahvaloenduse tulemustest, kus soovitakse teada, mida plaanib valitsus ette võtta pidurdamaks maakondade elanike vähenemist.

"Eesti elanike arv on 11 aastaga langenud 75 816 inimese ehk 5,5% võrra," selgitas Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Yana Toom. Kõige enam tekitab talle muret see, et võrreldes eelmise rahvaloendusega on pea kõikide maakondade elanikkond vähenenud.

Toomi sõnul võib Eesti elanike arv tegelikkuses veelgi vähenda, sest Soomes töötavad eestlased ei ole oma rännet registreerinud.

"Statistikaamet on rõhutanud, et rahvaloendus on ainus uuring, mis annab põhjaliku statistika selle kohta, kui palju on Eestis elanikke ning millistes piirkondades ja tingimustes elatakse," märkis Toom. "Need uuringu tulemused on Eesti edasise arengu kavandamiseks üliolulised," lisas ta.

Arupärijad soovivad peaministrilt teada, milliseid järeldusi on valitsus teinud Eesti püsielanike vähenemisest ning kas pea kõikide maakondade elanikkonna vähenemises nähakse probleemi. Samuti uuritakse, milliseid meetmeid on plaanis rakendada selleks, et pidurdada Eesti maakondade elanikest tühjaks valgumist. Ka huvitab keskerakondlasti, kas rahvaloenduse tulemused ei viita selgelt haldusreformi läbiviimise vajalikkusele.

Hetkel kuum