Vana tehnikat kasutatakse viimase piirini

Mariliis Pinn, Rivo Sarapik 22. september 2012, 16:52

Eestlased on äärmiselt hinnatundlikud arvutite ja kontoritehnika ostjad. Nii eraisikud, kui ettevõtted otsivad turult võimalikult soodast lahendust, hoolimata sageli hoolduskuludest. Vana tehnikat kasutatakse viimse piirini.

“Arvuti- ja kontoritehnika müük on suvekuudel alati soikunud. Tavaliselt kui ilmad muutuvad tõredamaks, läheb töö juures toredamaks,” ütles Annus & Alaniit OÜ juhatuse liige Argo Alaniit. “Võiks öelda, et võrreldes eelmise aastaga on käibenumbrid läinud pigem suuremaks kui väiksemaks - eks sellele ole kaasa aidanud üleüldine tehnika hinnalangus olgu see tulnud siis konkurentsist maailmaturul või efektiivsuse kasvust tehnoloogiamaailmas või lootus, et firma üldine turuosa on suurenenud.”

Kulberti juhataja Ivar Kalma sõnul pole turul midagi muutunud. “Eks hinda vaadatakse põhiliselt. Mida odavam, seda parem,” lisas ta.

Ka Alaniit nõustus, et eestlased on siiski väga hinnatundlikud, seda nii era- kui ka juriidiliste isikutena. “Tihti tehakse ostuotsus vaadates vaid hinnasilti, mis toote küljes ripub. Seega trend turul on ikkagi võimalikult soodsa kraami suunas, jättes tihti kõrvale muud tegurid nagu: kvaliteet, töökindlus ning hilisem efektiivsus. Näide: soetatakse odav laserprinter, mille tahmakassettide hind teeb hilisema karuteene,” selgitas ta.

Eesti IT turg tervikuna liigub Alaniidus sõnul endiselt tõusu suunas - paljud ettevõtted üritavad oma tegemisi rohkem automatiseerida, see tähendab efektiivsuse kasvu, kuid eeldab investeeringuid nii tarkvarasse kui riistvarasse. Need investeeringud kajastuvad omakorda kogu IT turul, olgu tarnijateks tarkvaraarendajad või riistvaratarnijad.

“Konkurents muutub pigem tihedamaks, sest väga lihtne on tänapäeval teha automaatne e-pood, mis kopeerib kohalikes (Baltimaade + Soome) hulgiladudes olevat kaupa ning kuvab need veebilehele, kusjuures kogu tellimisprotsess on samuti automaatne. See võimaldab müüa kaupa äärmiselt madala kattemarginaaliga, kuna peamised kulud nagu (tööjõud, rent, kommunaalid) puuduvad,” rääkis Alaniit, kuidas turul on järjest rohkem uusi tegijaid.

Alaniidu sõul on kahjuks probleemid kiired tulema, kui hiljem või koheselt vajatakse ostetud riistvarale tuge, siis on nendest e-poodidest pea võimatu vastuseid saada, kuna puudub personal.

Euro tulek on Kalma sõnul Kulberi käivet tuntavalt kukutanud. “Euro tulekuga kukkus käive 20%. See aasta tuleb käive sama väike kui mullu. Langustrend on jätkunud 2009. aastast,” rääkis Kalma ja lisas, et nii ettevõtted kui inimesed eelistavad kontoritehnikat pigem korralikult hoida ja remontida kui uut osta.

Kuigi Kulbert pakub ka kontoritehnika renditeenust eelistatakse see siiski kohe välja osta ja kasutada nii kaua kui võimalik.

Tarkvara müügiga tegeleva GT Tarkvara juhatuse liige Taivo Remmelgas sõnul suurt tõusutrendi turul näha pole, kuid loodab, et müük elavneb aasta lõpus. “Palju küsitakse Windows 8 ja tuntakse huvi uute Adobe toodete vastu,” lisas ta.

Maailma arvuti- ja kontoritehnikaturgu veavad kodubürood

Global Industry Analysts, Inc’i viimase uurimuse kohaselt kasvab kontoritehnika maailmaturumaht 2015. Aastaks 65. miljardi euroni.

Toote- ja tehnoloogiaiinovatsioon, langevad hinnad ning soov muuta kontorid paberivabaks viivad edasi maailma kontoritehnikaturg. Turu üks kasvumootoreid on väikeste kontorite arvu pidev kasv ning kodubüroode teke.

Maailma ettevõtted otsivad üha uusi viise, kuidas tõsta tootlikkust, efektiivsust ja samas vähendada kulusid kontoritehnikale. Moodne tehnika on odavam, kiirem ja arenum, muutes kontori pea paberivabaks. Eraldiseisvad seadmed intregreeruvad üha enam.

Nii USA kui Euroopa turg on küpsed ka kontoritehnika müügikasvu seal oodata suurt pole. Samas tugevat kasvu on oodata arenevatel turgudel nagu Aasia, Ladina-Ameerika, Ida-Euroopa, eriti Hiinas, Brasiilias, Indias, Indoneesias ja Venemaal. Hiinas kasvab eriti kiiresti multifunktsionaalsete seadmete turg.

Kontoritehnikaturu kasvu veab tehnoloogiaiinovatsioon. Uued seadmed on kuluefektiivsemad ja kasutajasõbralikumad ning seetõttu tõstavad ka kontori tulemuslikkust. Järjest populaarsemad on seadmed, mis on võimelised tegema mitut asja.

Kiiremini kasvab väikekontorite ja kodubüroode jaoks sobiliku tehnika turg. See neelab suure osa uutest arvutitest, printeritest, koopiamasinatest jne. Väikekontorites eelistatakse laserprintereid, kodukasutusse ostetakse parema meelega tindiprintereid. Tehnoloogia arenedes on ka kodukontoritesse jõudnud sama võimsad raalid, kui kontorites. Sektori käibe kasvu põhjuseks on ka see, et kodukontorisse sobivate seadmete hinnad on langenud. Kodubüroode arvu kasv on aidanud kasvada ka arvuti ja telekommunikatsiooniturul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2012, 16:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing