Nädalal, mil Šveitsis toimub rahvahääletus selle üle, kas anda börsifirmade aktsionäridele suurem voli firmajuhtide palkade ohjamisel, Euroopa finantssektor siunab värskelt Euroopa Parlamendi poolt läbi surutud ülempiiri pankurite boonustele ning Eestis antakse tuld EASi uue juhi palganumbri pihta, võiks huvi pakkuda üks hiljuti avalikustatud uuring.
Veebruaris avalikustas Briti mõttekoda High Pay Center raporti, mis süvenes väitesse, mida tihti kuuleb tippjuhi kõrge palga õigustuseks. Et andekaid tippjuhte on maailmas vähe ja konkurents rahvusvaheline, nii tuleb tippjuhi leidmiseks ja "kinni hoidmiseks" maksta rahvusvaheliselt konkurentsivõimelist palka.
Sama argument on tuttav Eestist.
Ajakirja Fortune maailma 500 suurima firma uurimisel selgus, et 489 tippjuhist (11 tippjuhi andmed ei olnud avalikud) kõigest neli ehk alla 1% olid n.ö üle löödud tippjuhi kohalt mõnest teisest riigist. Reeglina ehk 80%-l juhtudest on tippjuht maailma suurimates firmades tulnud ettevõtte enda seest. Uuringuga saab lähemalt tutvuda
siin.Euroopa pankurite tasustamist käsitledes kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri täna, et SEB kontserni juht Annika Falkengren ei ole mingil põhjusel Suurbritanniasse ära kolinud, ehkki sai 2011. aastal Rootsi pangajuhtidest kõige kehvemat palka. Suurbritannias oleksid finantssektori palgad ja boonused kordades suuremad.
High Pay Center nendib, et firmajuhtide hiigelpalku ei saa tingimata õigustada jutuga rahvusvahelisest konkurentsist. Tihti motiveerivad juhti hoopis muud tegurid – soov arendada ettevõtet ja oma meeskonda, tõusta oma ala liidriks.
„Aktsionärid peaksid umbusuga suhtuma inimesesse, keda motiveerib vaid raha – just see meid praegusesse finantskriisi tüüriski,“ nendib mõttekoja asutaja, endine ajalehe The Guardian majandustoimetaja Deborah Hargreaves.
Rahvusvahelised organisatsioonid nagu IMF, OECD ja Maailmapank on kõik hiljuti nentinud, et järsult süvenevast ebavõrdsusest võib saada ka majanduskasvu pidurdav tegur.
Seotud lood
Austria suuruselt teise panga juht teatas, et maksab oma mullusest palgast kaks miljonit eurot tagasi, kuna pangajuhi tasu "võib vahel ka liiga suur olla".
Euroopa Liidu liikmesriigid kiitsid täna heaks uued pangakapitali nõuded ning hoolimata Suurbritannia vastuseisust ka piirangud pankurite boonustele.
Europarlamendi saadiku Siiri Oviiri väide, et Euroopas ei ole riigiettevõtete juhtide palkadele ülempiiri, ei pea paika.
Šveitsis toimub pühapäeval rahvahääletus selle üle, kas anda börsifirmade aktsionäridele edaspidi suuremad volitused firmajuhtide palkade määramisel.
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
5
Puudu on nii valuutast, tööjõust, tarbekaupadest kui veduritest
Viimased uudised
Inimesed, keda kuulates jääksid kõik otsused tegemata
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele