KredExi erikontroll, mis uuris pankrotistunud Autorollo laenu käendamist jõudis järeldusele, et firmale väljastatud laenukäendus vastas tol hetkel kehtinud nõuetele ja tavapraktikale.
KredEx teatas, et tulenevalt avalikkuse suurest huvist viidi OÜ Autorollo juhtumi osas läbi täiendav analüüs mullu detsembris ja selle aasta jaanuaris. Erikontrolli eesmärk oli KredExi andmetel uurida täiendavalt OÜ Autorollo käenduse väljastamise ja kahjude sissenõudmisega seotud tegevusi ning analüüsida võimalikke tegevusi kahjude vähendamiseks tulevikus.
„Kontrolli tulemusena leiti, et Autorollole väljastatud laenukäendus vastas laenukäenduse väljastamise hetkel ehk 2008. aasta kevadel kehtinud nõuetele ja tavapraktikale. Kahjujuhtumi tekkimisel oli KredExi tegevus koostöös pangaga aktiivne ning otsuste langetamisel lähtuti reaalsetest asjaoludest ning neil põhinevatest hinnangutest,” ütles KredExi kommunikatsioonispetsialist Tarmo Seliste.
„Antud juhtumi erikontrolli tulemusena vajadust protseduuride täiendamiseks ei selgunud, küll aga lepiti kokku, et siseaudiitorid võtavad 2013. aastal muude valdkondade hulgas vaatluse alla ka kahjude sissenõudmisega seotud tegevuse tervikuna,” lisas ta.
Äripäev küsis tutvumiseks välja ka erikontrolli kokkuvõtte, kuid Seliste sõnul pole erikontrolli tulemused avalikud.
Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentus asutas 2008. aasta aprillis OÜ Naitsirk, mis pidi Tiit Pohlalt ära ostma OÜ Autorollo osakud. Hinnas lepiti omavahel kokku ning Swedbank andis 9 miljonit krooni (575 204 eurot) laenu. Laenu garanteeris 75% ulatuses tagasimaksmata laenusummalt KredEx.
Kuid äri hakkas allamäge veerema ja laenumaksete tasumine peatus. 2010. aasta detsembris esitas Swedbank Autorollo vastu pankrotiavalduse ning järgmisel kevadel kuulutati välja ettevõtte pankrot. Swedbank sai suurema osa rahast KredExilt kätte ning seetõttu sai KredExist ligi 330 000 euroga pankrotipesas suurim võlausaldaja. Kredex on öelnud, et nõue müüdi, kuna KredEx pidas reaalse võimaliku tagasivõitmise tõenäosust madalaks ning sissenõudmisega seotud lisakulusid ebaproportsionaalselt suureks. Eesti Ekspressi andmetel müüdi KredExi nõue 3500 euro eest maha, sihtasutus ise pole summat avaldanud.
Sisuliselt olid Väino Pentuse poolt laenuga soetatud Autorollo põhivaraks veokid, kuigi laenu küsiti äriühingu osaluse omandamiseks.
Euroopa Liidu reeglid ei luba KredExil käendada laene, mille eesmärk on maanteekaubavedudel kasutatavate transpordivahendite ja seadmete soetamine.
KredEx on varem öelnud, et Lähtuvalt Euroopa Liidu riigiabi reeglitest ei käenda KredEx laene, Autorollo laenu puudutav käendusotsus vastas riigiabi reeglitele, laenu eesmärk ei olnud transpordivahendite või seadmete soetamine.
Seotud lood
Selleks, et Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentus saaks skandaalsest veofirmast Autorollo äripartneri väljaostmiseks pangalaenule riikliku garantii, kasutati ära ka tütre nime ja ameti nimetamist taotluses KredExile, kirjutab Postimees.
Autorollo võlausaldaja, OÜ Port One omanik Teet Järvekülg selgitas Äripäeva sõsarlehele Delovõje Vedomosti, et Autorollo tühjendati tema silme all ning tallegi pakuti võimalust selles osaleda.
Autorollo OÜ pankrotihaldur Martin Krupp ütles, et esitas prokuratuurile üsna põhjaliku kuriteoteate. Kohtule esitatud aruandes on kirjas, et Autorollo maksejõuetuse põhjustas pankrotikuritegu.
KredEx teatas, et viib läbi siseauditi seoses kerkinud küsimustega keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannusega seotud firma Autorollo suhtes, millele antud kopsakat laenu KredEx käendas.
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
4
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
5
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Hetkel kuum
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele