Indrek Kald • 7. august 2013 kell 8:57

MTA avastas kütuseäris 8 mln eurose pettuse

 Maksu- ja tolliamet pidas kaheksa miljoni euroses maksukuriteos kahtlustatavatena kinni seitse mustas kütuseäris tegutsenud inimest.

Kinnipeetuid kahtlustatakse kaheksa miljoni euro käibemaksu tahtlikus tasumata jätmises eelmise aasta aprillist kuni selle aasta juulini.

Maksupettus seisnes kahtlustuse järgi selles, et fiktiivsete ostutehingutega vähendati kütuste müügist tekkinud käibemaksukohustust. Peamiselt kajastati fiktiivsetel arvetel erinevate metallide, sealhulgas väärismetallide, ostutehinguid. Pettuse toimepanemiseks kasutati ettevõtteid, millel oli majandustegevuse registris kütuse müügi ja tarbimisse lubamise registreering.

Need ettevõtted soetasid dokumentide kohaselt aktsiisilaost kütust ja toimetasid kütuse aktsiisilaost välja. Selle tegevuse tulemusel tekkis ettevõtetel käibemaksukohustus, mille vähendamiseks organiseeriti uurimisandmeil vääris- ja teiste metallidega seotud näiliste ostu-müügitehingute ahel.

Kahtlustuse järgi korraldas maksupettuse vähemalt 12-liikmeline kuritegelik ühendus ja selleks kasutati suurt hulka äriühinguid, mis olid registreeritud nii Eestis kui ka mitmes välisriigis.

Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna juhataja Rain Kuus selgitas, et kütusesektor on petturitele atraktiivne suure käibe tõttu, mis võimaldab lühikese aja jooksul teenida suurt kuritegelikku tulu. "Käibemaksupettustega on seotud lai rahvusvaheline kuritegelik võrgustik ja neid pannakse toime kõrgel organiseerituse tasemel mistahes valdkonnas, olgu selleks siis suhkur, kütus või midagi muud," märkis ta.

Põhja ringkonnaprokuröri Martin Tuuliku taotlusel andis Harju maakohus loa vahistada eeluurimise ajaks kaks kuritegeliku ühenduse kahtlustusega isikut, kellest üht kahtlustatakse seejuures kuritegeliku ühenduse juhtimises.

Kriminaalmenetlust juhtiva prokuröri sõnul tingis raskeima tõkendi kasutamise oht, et kahtlustatavad võivad jätkata kuritegude toimepanemist või minna pakku. Kuritegelikku ühendusse kuulumine ja selle juhtimine on esimese astme kuriteod, mille eest kohus saab süüdimõistmisel karistada kuni 15aastase vangistusega.

Eelmise aasta käibemaksuauk oli maksu- ja tolliameti arvestuse kohaselt 220-225 miljonit eurot. Arvutuslik käibemaksukahju kütusesektoris on umbes 4,6 miljonit eurot kuus. Ametil on praegu on põhjalikul kontrollimisel 34 kütuse valdkonnas tegutsevat ettevõtet.

Hetkel kuum