Indrek Kald • 5. september 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Ligi lubab maksupetturile kibedamat elu

 Rahandusminister Jürgen Ligi tutvustas kolme sammu, millega riik käibemaksupettusi vähendama hakkab.

"Maksupettused on teema, millele oleme järjest rohkem energiat kulutanud. Eile toimus maksupettuste tõkestamise komisjoni istung, kus saime ekspertide ja huvirühmade heakskiidu mitmele oma ettepanekule," selgitas Ligi valitsuse pressikonverentsil. "Oleme ka töötajate registreerimise teemaga tegelenud. Need teemad on seotud, sest ümbrikupalgad tulevad ka varjatud käivetest."

1. Uue süsteemiga hakkab maksu- ja tolliamet saama elektroonsel kujul Eesti-siseste 1000 euro piiri ületavate tehingute kohta infot tehingupartneritelt automaatselt käibedeklaratsiooni (elektroonse) lisana. Tehingupartnerite andmete automaatne võrdlus võimaldab teha senisest kiiremat riskianalüüsi ning suunata revidentide töö andmete kogumiselt reaalsele kontrollitegevusele. See loob süsteemse aluse võitlemiseks käibemaksupettustega, kus riik sai mullu kahju 222 miljonit eurot.

2. Pikeneb käibemaksu tagastusnõude kontrolli aega. Praegu saab nõude õigsust kontrollida 30 päeva, pärast seda peab riik hakkama maksma intressi. Maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi ettepanekul võiks intressivaba kontrolliperiood olla 60 päeva.

3. Laiendada pöördmaksustamist kõikidele väärismetallidele. Näiteks erineva kullaprooviga sulameid koheldi maksustamise koha pealt erinevalt ja see oli omaette pettuse allikas, selgitas minister pressikonverentsil. Praegu kehtib pöördmaksustamine kullale, milles puhta kulla sisaldus on vähemalt 325 tuhandikku kaaluosa. Maksude tasumise vältimiseks müüvad petturid sulatatud kulda, sellega jäi riigil viimase aasta jooksul saamata umbes kaheksa miljonit eurot.

Komisjon sai ka infot järgmise aasta 1. juulil jõustuva majandustegevuse seadustiku muudatuste kohta, mis võimaldab MTA kohaldada ettevõtja suhtes majandustegevuse keeldu tähtajaga kuni üks aasta juhul, kui ettevõtja on rikkunud olulisi majandustegevuse nõudeid. Selle korral kaotab isik õiguse tegutseda keelamise otsuses märgitud tegevusalal ettevõtjana ning olla sama ala juriidilise isiku juhtorgani liige või muul viisil osaleda sellise juriidilise isiku juhtimises.

Maksupettuste tõkestamise valitsuskomisjoni kuuluvad mitme ministeeriumi, samuti maksu- ja tolliameti ning tööandjate keskliidu volikogu, kaitsepolitsei, politsei- ja piirivalveameti ning kaubandus- ja tööstuskoja esindajad. Selle ülesanne on töötada välja abinõusid maksupettuste tõkestamiseks.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt