21. oktoober 2013 kell 21:00

Mappraalid söövad suure osa PC lõunast

Tahvelarvutid teevad võidukäiku jätkuvalt personaalarvutite (PC) arvel. Nüüd on uuringufirma Gartner ennustanud, et sel aastal kasvavad mappraalide tarned üle maailma 42,7 protsenti – 184 miljonile.

Personaalarvutite müügile prognoosib Gartner samas 11,2protsendilist langust. See on suurem number, kui oli kirjas Gartneri aprillikuises ennustuses – tollal arvati, et personaalarvutite müük kukub aastaga 7,3 protsenti.

Gartneri PCde vaatenurgast pessimistlik seisukoht tuli välja vahetult enne seda, kui Apple esitleb Retina ekraaniga iPad mini ning õhemat iPadi.

Uuringufirma IDC andmetel langes Apple’i tahvelarvutite turuosa teises kvartalis aastaga 60 protsendilt 32 protsendile. Apple’i juht Tim Cook aga ütles, et ainult turuosa jälgimine pole parim moodus, kuidas tahvelarvuti edu hinnata. Ta tõi võrdluseks analüüsifirma Chitika andmed, mis näitavad, et 84 protsenti maailma tahvelarvuti veebiliiklusest tuleb iPadist.

Android jätkuvalt esikohal. Analüütikud siiski kahtlevad, kui suurt edu Apple uue mappraaliga saavutada võib. “Apple’il on keeruline tõsta ­uute tahvelarvutite müüki, kuna kasv saab tulla arenevatelt turgudelt, kus kasutajad on hinnatundlikumad,” ütles Forrester Researchi analüütik ­Sarah Rotman Epps Bloombergile.

Gartner ennustab, et tänavu on tahvelarvutite operatsioonisüsteemide turuosast 38% Androidil, 14% Windowsil, 12% iOS/Mac Osil ja 36% teistel operatsioonisüsteemidel.

Apple’i suurimad konkurendid tahvelarvutite turul on Samsung, Asustek, Lenovo ja Acer. Kuigi tahvelarvutite müük kahekordistus eelmisel aastal, prognoosib Counterpoint Research, et järgmisel aastal aeglustub müügi kasv 28 protsendini. “Tahvelarvutite turg saab olema suurem kui traditsiooniliste arvutite turg,” ütles Asymoco.com turuanalüütik Horace Dediu.

Koolid, kindlustusfirmad ja muud asutused on üha rohkem hakanud traditsiooniliste arvutite asemel kasutama iPade. Lisaks on ka Nintendo müük vähenenud, kuna inimesed mängivad oma tahvelarvutitega.

Hetkel kuum