Ukraina piirab protestimise vabadust

Sirje Rank 17. jaanuar 2014, 12:48

Ukraina parlament kiitis eile heaks rea kitsendusi protestimeeleavalduste korraldamisele.

Näiteks tuleb uute seaduste järgi kõigil, kes mobiiltelefoni SIM-kaardi ostavad, edastada oma passiandmed ning kõigil, kes edastavad ametivõimude arvates seadusevastase sisuga sõnumeid, saab edaspidi internetiühenduse ära lõigata. Telkide püstitamine avalikus kohas võib päädida vahistamisega ning riigiasutuste blokeerimise eest võib oodata kuni viieaastane vanglakaristus.

Jõustumiseks vajavad uued meetmed veel president Viktor Janukovitši allkirja, vahendab agentuur Bloomberg.

"Teatud kodumaiseid ja välismaised jõud kasutavad protestidega seotud sündmusi meie riigi elu destabiliseerimiseks oma eesmärkidel," seisab eelnõu seletuskirjas. "Riik ei saa jääda pealtvaatajaks ja eirata ohtu riigi julgeolekule - olukord vajab viivitamatut sekkumist, et säilitada kord."

"Seaduste eesmärk on lahendada poliitiline kriis politseimeetoditega ning aktivistide neutraliseerimisega," kommenteeris Bloombergile Penta poliitilise analüüsi keskuse juht Volodõmõr Fesenko. "Opositsioon ja demonstrandid peavad kindlalt nõudma, et president neid seadusi ei allkirjastaks."

Ukraina parlamendi sammud heidavad tõsist varju demokraatlike normide järgimisele Ukrainas, teatas eile USA välisministeerium oma avalduses.

"Kui Ukraina pürib tõesti euroopaliku tuleviku suunas, peab riik kaitsma ja edendama Euroopa vabaduse ja rahu aluseks olevaid universaalseid demokraatlikke põhimõtteid ja väärtusi, mitte laskma neid süstemaatiliselt lammutada," seisab avalduses.

Ka ELi välispoliitika kõrge esindaja Catherine Ashton väljendas muret inimeste kogunemis- ja sõnavabaduse piiramise üle Ukrainas.

Ukrainas vallandusid mullu novembris ulatuslikud protestid, kui president Viktor Janukovitš jättis allkirjastamata vabakaubandus- ja assotsiatsioonileppe ELiga, eelistades tihedamat koostööd Venemaaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. January 2014, 12:48
Otsi:

Ava täpsem otsing