Microsofti on vara maha kanda

27. jaanuar 2014, 00:00

Microsoft tõestas eile USA aktsiaturu sulgemise järel avaldatud tulemustega, et ettevõtet on veel vara maha kanda. Ajal, kui vaadatakse langevat arvutimüüki ja Microsofti suhteliselt õnnetut mobiiltelefonide turule tungimist, suutis ettevõte tänu mängukonsoolide ja pilvetarkvara müügile saavutada rekordilise kvartalikäibe, mis ületas analüütikute ootusi.

Ettevõtte juhatuse esimees Steve Ballmer, kes plaanib ettevõtte juhi kohalt lahkuda augustiks, on käivitanud Microsofti enam kui aastakümne suurima muutumise. Meedia ja ka ettevõte ise on spekuleerinud kõikvõimalike nimedega juhi kohale. Mullu augustis ütles Ballmer, et ta lahkub ettevõttest aasta jooksul. Sellest ajast on nüüd merre voolanud viis kuud. Uus juhatuse esimees on ettevõttele kriitilise tähtsusega. Seekord valitses ettevõtte kommunikatsioonis täielik vaikus uue juhi teemal.

Ümbekorraldused. Maailma suurim tarkvaratootja on keset suuri ümberkorraldusi ja töötab Nokia mobiiltelefonide üksuse ülevõtmise kallal. Ettevõte on muutumas vaikselt ka tarbeelektroonika tootjaks. Pühade hooajaga kvartalis tõi Microsoft turule mängumasina Xbox One ning kasvas veebipõhise tarkavara, nagu Azure ja Office 365, müük. Samas traditsiooniliste programmide müük närbub, kuna arvutite müük tegi 2013. aastal rekordilise kukkumise.

“Nad jätkavad skeptikute trotsimist,” ütles UBSi analüütik Brent Thill, kes on aktsiale andnud ostusoovituse. “See ettevõte ületab miilidega igat teist suure turuväärtusega ettevõtet. Nad teevad asju õigesti. Viimane osa selles on, et leida õige juht.”

Microsofti puhaskasum kasvas aastaga 2,8%, 6,56 miljardile dollarile ehk 76 sendilt aktsia kohta 78 sendile. Analüütikud ootasid 69 senti kasumit aktsia kohta.

Nn teenimata käive, mis tuleb mitmeaastastest lepingutest ja muutub käibeks tulevikus, oli kvartalis 19,5 miljardit dollarit. Selle poolest jäi ettevõte analüütikute ootustega jänni, viimased ootasid miljardi võrra kopsakamat numbrit.

Müük. Kvartalis enam kui kahekordistus mulluse sama perioodiga võrreldes Azure ja Office 365 müük. Võrreldes esimese kvartaliga kahekordistus Surface tahvelarvutite müük, rääkis ettevõtte finantsdirektor Amy Hood.

Tema sõnul on arvutiturg stabiliseerumas. Ettevõtete arvutiostud on juba kolmandat kvartalit kasvamas ja ka eraisikute arvutiostud on paremad Microsofti oodatust, kuid ikka nõrgad, kuna tarbijad eelistavad teisi seadmeid. Juhatuse koosseisu muutuste teemat keeldus Hood analüütikutele tehtud konverentskõnel kommenteerimisest.

Ettevõte võttis selleks aastaks kasutusele uued tulemuste raporteerimise põhimõtted, lüües tulemused kolmeks – tarbijaüksuseks, äri(klientide) üksuseks ja pilveüksuseks.

Tarbeüksuses kasvas riistvara müük 68%, 4,73 miljardile dollarile Analüütikud ootasid 4,05miljardilist käivet. See üksus toodab näiteks Xboxe ja Surface tahvelarvuteid. Kolmanda kvartali üksuse käibeks prognoosis ettevõte 1,9–2 miljardit dollarit. Microsoft müüs jaekaupmeestele 7,4 miljonit Xboxi, sealhulgas 3,9 miljonit Xbox one’i.

“Need on õudsalt head numbrid,” ütles Fort Pitt Capital Groupi analüütik Kim Forrest. “Ettevõtetele müük paistis päris tugev. Xbox oli läinud aasta võitja ja Windowsi müük arvutitootjatele ei olnud halb.”

Ettevõte on end vaikselt ümber pööramas, gigantide puhul on see alati keerulisem kui väikeste ettevõtete puhul. Mootorpaati on kruiisilaevast kergem ringi keerata. Uus veel teadmata juht ja Nokia üksuse ost lisavad põnevust.

 

Soovitused

Ootused hinnale tagasihoidlikud

Analüüsifirmade hinnang Microsofti aktsiale reedel, 24.01
soovitus ja hinnasiht dollarites
JPMorgan hoia 32
RBC Capital Markets hoia 37
Cowen & Company hoia 39
FRB Capital markets hoia 40
Pacific Crest Securities hoia
Deutsche Bank osta 42
Barclays osta 43
Nomura osta 45

Microsofti tulemus on piisavalt hea, et seda aktsiat paremate valikute puudumise korral osta. Aktsia hinna-kasumi suhe on talutavad 12,7 ja ettevaatav (analüütikute prognoositud kasumite) põhine näit 13,4.
Aktsia dividenditootlus on 3,1%. Aktsia hinna-raamatupidamisväärtuse suhe on kõrge – 3,5.
Analüütikute ootused ei ole ettevõtte suhtes kõrged, kuid võimalik, et selle tulemuse põhjal võib nende meel muutuda. Analüütikud on Bloombergi andmetel andnud aktsiale 16 ostusoovitust, 21 hoia-soovitust ja 3 müügisoovitust.
Analüütikute keskmine hinnasiht on 38,92 dollarit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. January 2014, 18:25
    Otsi:

    Ava täpsem otsing