Piimanälg Hiinas toob USA tööstustele rekordilise kasumi

02. aprill 2014, 00:00

USA piimatööstused teenivad tänavu Hiina suurenenud piimanälja tõttu tõenäoliselt rekord­kasumeid, samal ajal kui Euroopas on nõudlus piima järele pigem langustrendis.

“2013. aasta oli meie jaoks läbimurdeaasta, sest piima hind tõusis nii põllumeeste kui ka piimatootjate jaoks,” kommenteeris olukorda Eesti ­Piimaliidu juht Jaanus Murakas. Tema sõnul aitas olukorra paranemisele suuresti kaasa ka Aasia riikide nõudluse kasv, mis on kestnud juba aastaid.

Praegu aga Euroopa Liidu piimatootjad Aasia kasvavast piimanõudlusest Muraka sõnul suurt kasu ei lõika, sest Euroopa Liidus on viimasel ajal pigem piimatoodete ülepakkumine ning seetõttu on hinnad langustrendis.

Euroopa piimatootjate olukorra teeb raskeks ka asjaolu, et odava dollari vastu pole võimalik võidelda. Nõnda lõikavad suurenevast nõudlusest Aasias ja Lõuna-Ameerikas suuremat kasu USA piimatootjad.

Valio ootab juustunõudluse kasvu. Ka Valio Eesti ekspordidirektori Elar Olliku sõnul on asjad omavahel veidi nihkes, sest Eesti piimaturg on eelkõige korrelatsioonis Euroopas toimuvaga ja Hiina nõudluse kasv meid kohe nüüd otseselt ei mõjuta. “Pigem on see mõju kaudne ja pikaajalisem,” sõnas ta.

Hiina turul toimuv oli aga Olliku sõnul eriti hästi tunda möödunud aastal, mil toorpiima hind tõusis ja see omakorda pani farmereid rohkem tootma.

Praegu ekspordib Eesti poole piimatööstuse toodangust ja eksport kasvab iga  aasta.

Valio Eesti oma tooteid Aasia riikidesse ei ekspordi. Küll aga teeb seda Valio Soome, kellel on Hiinas lausa oma üksus. “Kuna meie ekspordime toortooteid ja juustu, siis ootame pigem seda, millal hiinlased hakkavad juustu sööma. Praegu teevad nad seda veel vähe,” märkis Ollik.

Põllumajandusministeeriumi ülevaate kohaselt kasvab Euroopa Liidu piimatoodang 2022. aastaks 159,3 miljonile tonnile. Samas väheneb piimalehmade arv Euroopa Liidus 2022. aastaks 3 protsenti ehk 22,2 miljoni loomani. Piima kokkuost ­Euroopa Liidus jõuab 2022. aastaks prognoosi kohaselt 147 miljoni tonnini, mis on 5,9 protsenti enam kui 2011. aastal.

Piima hind USAs on praegu kõigi aegade kõrgeim. Ajal, mil enamik USA põllumehi ootab tänavu väiksemat sissetulekut kui mullu, teenivad piimatootjad rekordkasumeid. Seda peamiselt just ekspordi paisumise tõttu Mehhikosse ja Hiinasse.

USA põllumajandusameti prognoosi kohaselt teenivad kohalikud piimatootjad tänavu 28 protsenti rohkem kui aasta eest, samas kui keskmise farmi netosissetulek väheneb 21 protsendi võrra.

“Piimatootjad teenivad praegu mitme-mitme aasta jooksul parimat raha,” ütles 1200-liikmelise kooperatiivi Agri-Mark globaalse tooraine müügiüksuse asepresident Peter Gutierrez uudiste­agentuurile Bloomberg.

Piimafutuurid Chicagos on sel aastal tõusnud 23 protsenti, Cheddari juustu hind on kerkinud 19 protsenti. Mõlemad saavutasid möödunud kuul rekordtaseme.

Hinnad ähvardavad tõusta. Kõrge tooraine hind õõnestab aga USAs ettevõtete kasumimarginaale. Näiteks tekitab see juba muret kuulsale ­­Starbucksi kohvikuketile, kellel on raske oma tooraine hindu prognoosida. Samuti ähvardavad piimatooteid toorainena kasutavad toidutööstuse ettevõtted kasvavate kulude survel hindu tõsta. See omakorda võib kasvatada inflatsiooninäitajaid.

Globaalse majanduskasvu tõttu paisub keskklass alates Aasiast kuni Lõuna-Ameerikani, mis omakorda suurendab nõudlust piimatoodete järele. USA piimatoodangu eksport kasvas tänavu jaanuaris võrreldes aasta varasema ajaga 19 protsenti. Samal ajal kasvas toodangu väärtus koguni 35 protsenti, 583,7 miljonile dollarile. Juustu ekspordimaht kasvas 46 protsenti, millest suurema osa moodustas eksport Mehhikosse ja Hiinasse.

“Eksporditurud on väga tugevalt nii põllumeeste kui ka piimatootjate silme ees,” ütles riikliku piimatootjate föderatsiooni asepresident Peter Vitaliano. “Kellelgi pole enam toodangu ülejääki.”

Maailma suurima rahvaarvuga riigi nõudlus piimatoodete järele aina kasvab. Hiina piimaimport kasvas mullu hinnanguliselt 30 protsendi võrra, ütles Itaalia piimatootja Parmalat SpA juht Yvon Guerin märtsis. Hiina piimatootjad ei suuda kiire nõudluse kasvuga sammu pidada.

 

Statistika

 • Eesti piimatoodete eksport 2013. aastal, eurot; kg

Piim ja rõõsk koor, kontsentreerimata, magusainelisandita 86 806 368; 213 278 289
Piim ja rõõsk koor, kontsentreeritud või magusainelisandiga 7 250 164; 2 848 184
Petipiim, kalgendatud piim ja koor, jogurt, keefir  13 728 640; 10 474 571
Vadak, kontsentreeritud või kontsentreerimata, muud tooted 10 062 952; 21 652 635
Või ja muud piimarasvad, piimarasvavõided  10 014 166; 2 524 602
Juust ja kohupiim  70 301 657; 21 028 542

Allikas: statistikaamet  

 

Tasub teada

 • Uus-Meremaa ootab põuda

Chicago kaubabörsil kaubeldav III klassi piim on piim, mida kasutatakse Cheddari juustu valmistamiseks.
Maailma suurim piimatoodete eksportöör Uus-Meremaa ootab pärast kolme aastakümne laiaulatuslikemat põuda tänavu 4,5%-list toodangu vähenemist.
Euroopa Liidu toodang kasvab Rabobank Internationali andmetel tänavu esimese poolaasta jooksul 2,6%.

Allikas: bloomberg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  01. April 2014, 19:51
  Otsi:

  Ava täpsem otsing