Puhkepäev. Päev vertikaalasendis

04. aprill 2014, 00:00

Viimastel nädalatel on jooksnud mitmest meediakanalist läbi artiklid Eesti elanikke järjest rohkem kummitavast murest – ülekaalulisusest ja rasvumisest.

24. märtsil ilmus Tartu Postimehes lugu “Eestis on rasvunuid arvatust enam”, mis tõi välja tõsiasja, et igal teisel täiskasvanul on juba mure liigse kehakaaluga. Eile Eesti Ekspressis ilmunud artikkel “Osaluseksperiment: kaks nädalat elu 200-kiloses kehas” viitas samale probleemile, aga läbi praktilise poole. Ajakirjanik Laura Mallene püüdis aimu saada, milline on rasvunud inimese elu – igapäevased toiminud, mured ja kogetav suhtumine. Selleks kandis ta kostüümi, mis ta välimuselt justkui 200-kiloseks tegi.

Rohkem kui ülekilodest tahan ma aga rääkida liikumisest. Lisaks psühholoogilistele muredele, haigustele, sõltuvustele, ebakvaliteetsele toidule ja veel mitmetele teistele teguritele on üks ülekaalu põhjustajaid istumine, mille vastumürk on liikumine.

Inimene veedab horisontaalis magades keskmiselt 7–8 tundi, tõustes ta sööb, enamasti istudes, siis sõidab tööle, ka tihti autos või bussis istudes, siis läheb tööle, istub veel 8 tundi, pärast seda võtab suuna kodu poole (kui autoga, siis taas istudes) ja parimal juhul läheb pärast seda diivanil lösutamise asemel trenni. Tund, kaks aktiivset liikumist päevas on hea, aga ei tee päriselt tasa kõiki istutud tunde, mis suurendavad kehakaalu, häirivad verevarustust, tekitavad selja- ja õlaprobleeme, rühihäireid, diabeeti, riski haigestuda südame-veresoonkonnahaigustesse jne.

Kuidas rohkem liikuda? Mine jala tööle (vähemalt pool maast, kui tervet ei jõua)! 30–40 minutit kõndi tööle ja tagasi aitab päevaks häälestuda ja pärast tööpäeva ennast tööasjadest välja lülitada. Või korralda koos kolleegidega näiteks sammuvõistlus – see on ka hea viis, kuidas utsitada ennast ja teisi rohkem liikuma. Koosolekuid pea kõndides. Kellegagi kohtumist ei pea korraldama alati koosolekuruumis või kohvikus. Minge jalutama, vajalikud jutud saavad aetud ja keha taas liigutatud.

Painuta ja venita ennast tööpäeva jooksul. Kui üksi on naljakas, siis võta kolleegid kampa. Tempoka muusika saatel 5–10 minutit harjutusi tehes on positiivne laeng garanteeritud. Kui ise ei oska harjutusi ette näidata, siis pane kl 11.05 mängima Vikerraadio, kust kõlab raadio hommikuvõimlemine või kutsu appi tööergonoom, kes tuleb näitab lihtsaid harjutusi ette. Viimast teenust pakub näiteks Rõõmulabor OÜ.

Kui liikumisse loominguliselt ja positiivselt suhtuda, on see äärmiselt mõnus, lõbus ja pealegi ka kasulik tegevus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2014, 17:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing