Swedbank kärpis majandusprognoosi

09. aprill 2014, 00:00

Swedbank prognoosib Eesti tänavuseks majanduskasvuks 1,8 protsenti, 2015. aastaks on oodata kolmeprotsendilist kasvu. Jaanuaris prognoosis pank 2014. aasta majanduskasvuks 3,0 protsenti ja 2015. aastaks 3,7 protsenti.

Välisnõudlus kahanes jaanuaris prognoosituga võrreldes. Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina sõnul on välisnõudlus oluliselt nõrgem, kui pank prognoosis jaanuaris. Tema sõnul peaks majanduskasv järgmisel aastal mõningase välisnõudluse kiirenemise toel jõudma kolme protsendini. “Eelmisel aastal kasvas eksport 1,8 protsenti, ­tänavu jõuab umbes kahe protsendini. Aasta esimesel kahel kuul on ekspordi kasv väga nõrk. Esimesel kvartalil on eksport tõenäoliselt languses ega ole ka välistatud, et esimese kvartali majanduskasv tuleb veelgi madalam kui neljandas kvartalis,” ütles Mertsina.

Mitu kaubaliiki kannatab. Mertsina teatel mõjutab Eesti majandust tugevalt 1,4 miljardi euro suurune eksport Venemaale, mis moodustab Eesti ekspordist 11%. “Kõige rohkem kannatavad ekspordiliikidest joogid, piimatooted, mehaanilised seadmed ja keemiatooted. Samal ajal moodustab ekspordist Venemaale 50 protsenti re-eksport ehk nendes toodetes väga tugevat lisandväärtuse aeglustust ei teki, küll aga läbi transpordisektori,” ütles Mertsina.

Mertsina sõnul pole praegused lääneriikide sanktsioonid Venemaale oluliselt mõjutanud maailma majanduskasvu, kuid tõsisemate piirangute korral võib majanduslangus tabada nii Venemaad kui ka Balti riike, sest oluliselt väheneks riikidevaheline kaubandus. Mertsina sõnul oleneks majanduslanguse suurus sellest, milliseid sanktsioone ja kui pikaks ajaks Euroopa Liit kehtestaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. April 2014, 19:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing