Logistika. Väikeladudesse jõuab üha rohkem kraami eraisikutelt

13. mai 2014, 00:00

Kui kodus ei ole enam kõige jaoks ruumi ning ei juhtu olema avarat panipaika, suurt garaaži või pööningut, on väikelaoteenus igati omal kohal. Laoteenuste kasutamisel on mitmeid võimalusi  ja eeinevaid hinnaklasse.

Kuna on vajadus niisuguse teenuse järele, on paljud laoteenust pakkuvad ettevõtted võtnud üha selgema kursi ettevõtete kõrval ka eraisikutele.

OÜ Minilaod juhataja Liisi Parve sõnul pakuvad nemad laoteenust nii eraisikutele kui ka ettevõtetele. “Meie ladudes võib hoiustada sisuliselt kõike, mis ei ole Minilao üürilepingus otsesõnu keelatud. Tuleohtlikud, tervist kahjustavad ja eluohtlikud ained on loomulikult keelatud,” rääkis Parv.

Parv ei soovita oma varanatukest hoida kusagil niiskes, kütmata kuuris või garaažis. Tema sõnul pole nende teenus küll kõige odavam, ent hind on tegelikult suhteline ja teenustasu sisse kuulub mitmeid hüvesid. “Kui arvestame, et klient saab meile makstava teenustasu eest 24/7 ligipääsuga, valvega ja köetud lao, siis on meie hind ja pakutav tasakaalus.”

Asju tuuakse hoiule nii üheks kuuks kui ka mitmeks aastaks. Lao kasutamise aeg on Parve sõnutsi väga erinev – minimaalne lepinguaeg on üks kuu, kuid ladusid renditakse ka aastateks.

“Kui inimesel lao järele vajadust ei ole ja sinna midagi panna ei ole, ei mängi ka hind mingit rolli. Kui aga see vajadus on reaalne, teenus on kvaliteetne ja paindlik, on inimesed valmis selle eest ka tasuma,” ütles Parv. Ta lisas, et nende ettevõte on alati avatud läbirääkimistele ning võimalusel püütakse kliendi ettepanekutega hindade puhul ka arvestada.

Miniladu asub Tallinnas Pärnu maanteel. “Meie teenus on seni kättesaadav vaid Tallinnas, edasise üle veel mõelnud ei ole. Kuid eks alati ole hea meel uute klientide üle, laienemise mõte ei ole ka meile võõras,” ütles Parv.

Hinda arvestatakse ööpäeva järgi. Jüri Vau ettevõttest TVC OÜ rääkis, et nemad positsioneerivad ennast laohotellina – ladustamise lahendusi pakutakse kõigile ööpäevase arvestuse põhimõttel. “Täna tuuakse kaup, homme viiakse ära – hinnaarvestus toimub ööpäeva põhimõttel,” rääkis Vau.

Suures piires teenindatakse Vau sõnul kolme sihtrühma, pakutavate teenuste loetellu kuuluvad kesklao teenus, terminali teenus ning eraisikutele suunatud teenus. “Kesklao teenuse tellijaiks on peamiselt ettevõtted, kellel on oma kauplusekett või kes on hulgimüüjad, terminali teenust tarbivad peamiselt transpordiettevõtted ning eraisikud toovad meile hoida pea kõike, mis kodus elamist segama hakkab,” selgitas ta.

“Eraisikud on meile oma asju hoida toonud juba läbi aegade. Tuuakse ikka asju, millele kodudes ruumi ei leita, kuid mida ära anda või visata ei ole raatsitud. Väga tavaline on hooajaliste kaupade hoidmine – talvel tuuakse ladustada jalgrattaid, suvel suuski ja lumelaudu. “Sama teenuse raames pakume kolimisettevõtetele või eraisikutele otse ka mööbli ladustamist koduvahetuse või -remondi perioodiks,” rääkis Vau. Ta lisas, et nende ladu sobib tingimuste poolest ka mahekaupade hoiustamiseks. “Vastame igati mahelao ja veterinaarameti nõuetele, ladu on soe ja stabiilse temperatuuriga. Laohotellina soovime olla olemas võimalikult laiale kasutajaskonnale,” lisas ta.

TVC OÜ on Vau sõnul püüdnud eemale hoida mahukaupade sektorist, kus teenuse osutajaid on palju (Smarten, Logistika Pluss, Via 3L) ja klientide hinnatundlikkus suurem. “Püüame keskenduda “rätsepalahendustele”, kus suured tegijad ei suuda pakkuda sellist paindlikkust,” märkis Vau.

Vau sõnul on eraisikute ladustamine üldjuhul hooajaline ning kuna neil leidub alati mõni vaba riiul ja riiulis koht, saavad nad kaubad alati ka vastu võtta ja ära paigutada.

Asjad hoiule Soomes elamise ja töötamise ajaks.  Vau sõnul annavad ettevõtte igapäevase töömahu peamiselt kesklao teenuse kliendid, kellele kuulub suurusjärgus 70% nende tööajast. Neljandik tööajast kulub terminali teenuse klientidele ning ligikaudu 5% juhuslikku laadi klientidele, kellest lõviosa moodustavad eraisikud. “Eraisikud on meile toonud hooajaliselt ladustada enamasti jalgrattaid või mööblit perioodil, mil elatakse ja töötatakse Soomes ning Eestis asuv kinnisvara on selleks perioodiks välja üüritud.”

Hind sõltub Vau sõnul teenustest ja tellitavate teenuste mahust. “Pikaajaline kauba ladustamine, näiteks eraisikute puhul, võimaldab meil kaubad paigutada selliselt, et laokoha ööpäevane hind tuleb oluliselt madalam võrrelduna kaupadega, mille kaubakäibe kiirus on suurem,” sõnas ta.

Ladustamisel on Vau sõnul piiranguteks seadustest tulenevad erinõudmised. “Piirangute nime­kiri on meil võrdlemisi pikk, kuid näiteks ei saa me ladustada pürotehnikat, ravimeid ja meditsiinitehnikat ning spetsiifilist keemiat, nagu mürgid jmt,” loetles ta.

Ka TVC OÜ asub praegu vaid Tallinnas, lähedus kesklinnale on Vau hinnangul ettevõtte üheks konkurentsieeliseks. “Asume Tallinna kesklinnast vaid viieminutilise autosõidu kaugusel. Kuna aga eraisikutele suunatud laohotelli teenus on kogumas üha suuremat populaarsust, on meil plaanis avada laohotelli punktid ka Tartus ja Pärnus,” rääkis Vau.

OÜ Betatek Trade hallatav Tabasalu Väikelaod pakub laoteenuseid Tallinna külje all Tabasalus. Ettevõtte omanik Margo Evardson ütles, et nende juurde võivad asju hoiule tuua nii eraisikud kui ka firmad, kes soovivad hoiustada kaubakoguseid, mis ei vaja suuri laopindu. “Samuti võtame hoiule remondi või kolimise ajaks mööblit, kontori inventari, raamatuid, hooajakaupu, nagu jalgrattad, rollerid, purjelauad, surfivarustus,” rääkis Evardson. Veel osutab ettevõte kolimisteenuseid.

Kolmveerand klientidest eraisikud. Tabasalu Väikelao klientidest on 2/3 eraisikuid, firmasid kolmandik. Evardsoni sõnul kasutatakse nende teenuseid erinevatel põhjustel, näiteks kui keegi on kolinud suurest majast korterisse ja osa mööblit ja muu kraam ei ole lihtsalt korterisse ära mahtunud. Või on  vaja olnud midagi talveks hoiule anda. “Läinud sügisel tõi üle kümne nn street racer’i oma tuunitud autod meile talvekoju,” lisas Evardson.

Leidub ka neid, kes on oma üürikorteri Tallinnas üles öelnud ja ajutiselt maale tagasi läinud, sooviga varsti Tallinnasse tagasi kolida, nagu seda juhtub sageli tudengite puhul suviti. “Või on firma lõpetamas oma tegevust, üles öelnud oma rendipinnad ning vajab ajutiselt ruume kogu oma vara ladustamiseks,” tõi Evardson näite. Mullu võttis üks rahvusvaheline moefirma  enne oma kaupluse avamist Tallinnas mitmeks kuuks rendile kogu nende vaba laopinna, et seal sorteerida ja sildistada kogu saabuv kaup. “Meie turva- ja IT-lahendused võimaldavad kliendil oma nutitelefoniga pidevalt jälgida olukorda laos,” täiendas ta.

Sellest aastast teevad Tabasalu Väikelaod tihedat koostööd Kanal 2 saatesarja “Kodutunne” meeskonnaga, kes hoiustab nende juures suuremat osa saate tootmiseks vajalikest materjalidest.

Kuna ettevõtte laoruumid asuvad Tallinnast väljas, Tabasalus, on ka hinnad märksa soodsamad kui pealinnas, kohati lausa kaks korda soodsamad.

Evardson kaalub Tabasalus ruumide täitudes ettevõtte tegevust laiendada Tallinnasse Peterburi teele, kokkulepe lao jaoks sobilike ruumide omanikuga on juba olemas.

  • Mida pikem periood, seda soodsam hind

Move On OÜ tegevus on suunatud peaasjalikult klientidele, kel käsil kolimine.

Ettevõtte juhatuse liige ­Margus-Mikael Jõesaare sõnul võetakse neil hoiule kõike, mida kolimise käigus vaja tallele panna, peamised esemed on mööbel ja kõikvõimalikud esemed kastides-kottides.

“Küll aga ei tegele me tollilao ja külmlao teenuse pakkumisega. Lisaks mööblile hoiustame ka kodumasinaid, autorehve, jalgrattaid jmt hooajalist,” märkis Jõesaar.

Move On OÜ rakendab põhimõtet, et mida pikem periood ja rohkem esemeid, seda soodsam on ühiku hind.

Keskmine hoiustamise aeg Move On OÜ puhul on 3–6 kuud, kuid ka neil leidub kliente, kelle asjad on nende juures juba pikemat aega hoiul.

Ettevõtte laopind asub Tallinna vahetus läheduses, teenust pakutakse ennekõike Tallinna ja Harjumaa klientidele. “Kuna oleme rahvusvahelisi kolimisteenuseid pakkuv ettevõte, siis pakume ka vahelao teenust mujale maailma minevale või sealt tulevale kaubale,” täiendas Jõesaar.

Laienemist OÜ Move On lähiajal ei kavanda. “Meie kasutada on sadu ruutmeetreid laopinda. Nõudlust jagub, aga oleme valmis ka selle suurenemiseks,” ütles Jõesaar.

 

Hind

  • Suuremad pinnad kallimad

laoteenuste hinnad

OÜ Minilaod
Pind 2–4 m2 hinnaga 42–76 eurot kuus
Pind 5–9 m2 hinnaga 93–135 eurot kuus

TVC OÜ
Laokoha hind 0,20–0,36 ­eurot ööpäevas. Sõltuvalt ladustamise ajast ja mahust 6–10,8 eurot kuus

Tabasalu Väikelaod
1 m2 kuus maksab 16 eurot, jalgratast saab hoiustada 5 euro eest kuus ning ühe riiuli saab rentida hinnaga 10 ­eurot/kuu.
Hoiustades vähemalt kuus kuud, saab ühe kuu hoiuteenust pealekauba.

Move On OÜ
Hoiustab asju hinnaga 12 ­eurot 1 m2 kuus. Pikemal kui kolmekuulisel perioodil soodushind.

 

Kommentaar

  • Kasuta ja unusta teenus

Kristian Kirsfeldt, Askira OÜ üks omanikke
Laoteenus on heas mõttes “kasuta ja unusta” tüüpi teenus. Asjade hoiustamine toimib ilma kliendipoolse sekkumiseta, kui välja arvata iga­kuine arvete tasumine. Samas, ka pärast pooleteise­aastast hoiustamist ja oma asjade seisust teadmatuses olemist oli kõik korras, kui nendel laos järel käisime.

  • Mugav võimalus tegevuspausi puhul

Maris Prii, Wise Guys Investment OÜ
Oleme MoveOn’i kolimisteenust kasutanud juba päris mitu korda ja senini väga rahule jäänud – nende töö on kiire ja korralik. Kuna meie ettevõtte tegevus on tsükliline ning suurt kontoripinda ega ka kogu kontorimööblit aasta läbi vaja ei lähe, on ladustamine kahe programmiperioodi vahepealsel ajal meie jaoks eriti mugav.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2014, 20:10
Otsi:

Ava täpsem otsing