Deflatsioon ajas Roubini ja Schiffi tülli

16. mai 2014, 00:00

Tuntud pessimistidest majanduseksperdid Nouriel Roubini ja ­Peter Schiff läksid CNBC otsesaates tülli, kuna ei tahtnud leppida teineteise arvamusega.

Roubini nimetas jamaks Euro Pacific Capitali juhi Peter Schiffi väidet, nagu aitaksid langevad hinnad majandust. Roubini sõnul vajab majandus kasvamiseks inflatsiooni.

“Enne kui Peteriga kohtusin, arvasin, et mina olen Dr. Häving. Aga ta on prognoosinud dollari kukkumist, kulla suurt tõusu ja inflatsiooni kiirenemist. Mina näen vastupidist. Vaatamata kolmele kvantitatiivsele leevendamisele on USA majandus taastumas,” ütles Roubini.

Schiff andis vastutuld. “Tegelik vaidlus on inflatsiooni pärast – kas see on hea või halb? ­Nouriel väidab, et majandus vajab kasvamiseks inflatsiooni ning tarbijatel on parem, kui iga aasta hinnad tõusevad,” ütles ta. “Minu arvamusel on majandusel parem langevate hindade ning kasvava tootmise ja efektiivsusega. Tegelikult tekitab inflatsioon majandusele probleeme.”

Deflatsioon kui tont. Roubini pooldab madalat inflatsiooni. “Mulle meeldib madal inflatsioon, nii 2 protsenti. Sa ütlesid, et deflatsioon on hea, kuid ma tooks välja need perioodid ajaloos, kui oli deflatsioon: suur depressioon, Jaapani 20 aastat kestnud stagnatsioon või see, mis toimub praegu euroalas. Seetõttu näitab deflatsioon, et majanduskasv ja nõudlus puudub. Miks sa arvad, et deflatsioon on hea? See on jama!”

Schiff polnud Roubini väitega nõus. “Las ma toon mõne näite. Ameeriklased kasutavad krediitkaarte. Nad ostavad asju ja maksavad 18protsendilist intressi. Miks nad ei säästa ega oota ­enne asja ostmist? Sest nad tahavad asju praegu,” ütles Schiff. “Maailma ajaloos pole perioodi, mil tarbijad oleks oodanud toodete odavnemist. Meil kõigil on mobiiltelefonid. Me teame, et kui ­ootaksime, saaksime mingi aja pärast selle odavamalt osta, aga me ei oota, kuna tahame seda kohe.”

Aprillis kasvas euroala inflatsioon 0,7%. Madal inflatsioon võib tähendada seda, et Euroopa Keskpank langetab enda juuni kohtumisel baas­intressi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2014, 18:37
Otsi:

Ava täpsem otsing