USA koduehitajad on lootust majanduskasvule kaotamas

Raido Neemre 15. mai 2014, 22:26

Peale kolme kuud lootust, hakkab USA koduehitajate lootus vaikselt langema. Igakuine Koduehitajate Assotsiatsiooni (NAHB) indeks langes ühe punkti võrra aprillis. Praeguse seisuga on indeksi väärtus 45. Väärtust, mis ületab 50 punkti, nähakse positiivsena.

“On selge, et ehitajate hinnang on üha enam korrelatsioonis turu reaalsusega, mis on pidevalt, aga vaikselt paranemas,” sõnas NAHBi juhataja Kevin Kelly.

“Ehitajad on üsna optimistlikud, et järgnevatel kuudel paraneb ka majade müük,” lisas ta. 

Ehitajate kindlustunne kasvas peaaegu terve 2013. aasta jooksul tänu kasvanud hindadele ja investorite nõudlusele. Selle kevade kodumüük on olnud aga otsustavalt nõrk, kuna investorid ei ole olnud eriti aktiivsed, jättes turu laenudest sõltuvaks.

NAHBi kolmest indeksikomponendist kasvas müügiootuste osa viimase kuu jooksul ühe punkti võrra 57 punktile ning ostjate hulga määratlus kasvas kahe punkti võrra 33le. Näitaja, mis mõõdab müügitingimusi, kukkus kahe punkti võrra 48le.

“Ehitajad ootavad, et tarbijate kindlustunne nende finantsolukorra osas kasvaks,” sõnas NAHB majandusanalüütik David Crowe.

“Kui tõõhõive on järjepidevam, siis tuleb suur hulk ostjaid turule tagasi ning see kasvatab ka ehitajate kindlustunnet.”

Kindlustunne ja taskukohasus takistavad jätkuvalt kinnisvaraturu paranemist; samuti takistab turu arenemist pakkumiste vähesus, mis hoiab tehingute arvu madala ning hinnad kõrged.

Ehitajate sõnul seisavad nad lisaks suurematele materjalikuludele ja oskustööliste palkadele silmitsi ka karmi konkurentsiga.

Helgema poole pealt aga on positiivne see, et kui kodude väärtus kasvab, siis pannakse üha enam maju ka müüki.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2014, 22:26
Otsi:

Ava täpsem otsing