Saksa börsibaromeeter alistas 10 000 punkti

09. juuni 2014, 13:37

Ajal, mil Konsumis on Väikese Taksi päevad, teeb Saksa aktsiaindeks DAX suuri tegusid. Indeks käis neljapäeval päevasiseselt ära pealpool 10 000 punkti joont. Seda pole kunagi varem juhtunud. Jõudu ajalooliseks teoks andis Euroopa Keskpank, kui tõmbas intressimäärasid alla.

Tipus veetis indeks vaid pool tunnikest ja tõmbus siis viisakalt tagasi neljakohalise punkti­skoori juurde. Reede õhtupoolikuks polnud indeks suutnud uuesti ümmargust verstaposti rünnata.

Aastaga on indeks tõusnud 23,3%. Indeksi arvestamist alustati 1987. aasta lõpus, kui indeksi algväärtus oli vaid 1000 punkti.

Uskumatu meelemuutus. Saksamaa majanduskasv on kaks korda kiirem kui euroala keskmine. Alates sellest, kui maailma aktsiaturud tegid 2009. aasta märtsis kriisijärgse põhja, on DAXi indeks kerkinud 171%. Sellega on aktsiaturg löönud Prantsusmaa, Suurbritannia ja Šveitsi börse.

DAXi indeks on kogutootlusindeks, vastandina hinnaindeksile (indeksi hinnatõus pluss makstud dividendid).

“Kui meenutada 2011. aasta septembrit, siis ei oleks küll keegi arvanud, et DAXi indeks vähem kui kolme aastaga kahekordistub ja 10 000 punkti taseme ületab,” kommenteeris Bankhaus Lampe aktsiaanalüütik Ralf Zimmermann Bloombergile. “See näitab Saksa majanduse ja ettevõtete tugevust. Kuniks maailma majandus kasvab, liigub DAX üles.”

Aktsiad odavamad kui eelmisel tipul. Ehkki aktsiaturg võnkleb kõigi aegade tipu lähistel, on väärtustasemetelt aktsiaturg 2009. aasta tipust suhteliselt 20% odavam. Prognoositud kasumite põhine Saksa aktsiaturu hinna-kasumi suhe on praegu 13,8, kuid aktsiaturu põhjast reinvesteeritud dividendidega 221% tõusnud USA aktsiaturgu iseloomustava S&P 500 indeks P/E on 16,4. Seega on prognoositud tulemuste põhiselt Saksa aktsiad USA omadest odavamad.

Saksamaal tasub pilk peal hoida. Sealsed ettevõtted läbisid kõhnumiskuuri ja muutusid efektiivsemaks. Ka kriisi ajal oli Saksamaa tugev.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. June 2014, 13:38
Otsi:

Ava täpsem otsing