Maksumärk võitleb Soome musta tööjõuga

11. juuli 2014, 00:00

Soomes kaks aastat kehtinud maksunumbrisüsteem reguleerib turgu hästi, hindavad põhja­naabrite juures tegutsevad Eesti ehitusette­võtjad. Soome plaanib maksunumbrisüsteemi laiendada ka muudesse valdkondadesse, näiteks teenindusse. See tähendab, et uus süsteem puudutab üha laiemat Eesti ettevõtjate ringi.

Värsked andmeid iga kuu. Peale kohustusliku maksunumbri, mis peab olema kõigil ehitusel töötavatel inimestel, laienes peatöövõtjatele möödunud aastal ka deklareerimiskohustus, mis tähendab, et peatöövõtja peab iga kuu maksuametile esitama objektil töötavate inimeste andmed. Peatöövõtja saab andmed omakorda töövõtjatelt.

Soome maksuameti veebileht Vero.fi andmeil peavad ka pikkade töövõtukettide kõik ketti kuuluvad tellijad deklareerima oma alltöövõtja ja tööjõu rentimise andmed.

Ehiter Arenduse juht ­Lauri Noot ütles, et Soome maksuamet on usin ja teeb ebaausate ettevõtete turult minemapeletamisel tõhusat tööd. Ta kiitis ametiühinguid, mille aktiivsus teeb sageli ära poole maksuameti tööst. Noot ütles, et ­ausatel ettevõtetel on uue süsteemi järgi lihtsam tegutseda, sest lõppude lõpuks taandub kõik hinnapakkumistele.

Tema sõnul on viimasel kolmel aastal Soomes ehituses reegleid karmistatud ning aeg-ajalt on maksuametnikud tundunud eestlaste vastu isegi tõredad.

Noot lausus, et tõredus on soomlaste seisu­kohalt mõistetav – kui Eesti ehitusfirma ehitab Soome maja, maksab ta makse siiski Eestisse ning tegelikult maksavad need maksud kinni soomlased. Tema hinnangul on see ka eestlaste seisukohast üks peamisi põhjuseid, miks karme meetmeid kasutusele võetakse.

Must töö ei kao. Lemminkäinen Eesti juhatuse esimehe Sven Pertensi sõnul puudub firmal küll kokkupuude maksunumbrisüsteemiga, kuid kindlasti distsiplineerib see turgu ja vähendab musta ehk mitteametlikku tööjõudu.

“Ükski süsteem ei suuda musta tööjõu kasutamist täielikult kaotada, kuid sellise tööjõu osakaalu vähenemine turul on tervitatav,” leidis ta. ­Pertens ütles, et reeglina pööratakse väljastpoolt tulijatele rohkem tähelepanu. “Probleeme on tõenäoliselt olnud pigem renditööjõu või omal käel Soome jõudnud üksikisikutest ehitajatega,” nentis ta ja lisas, et töötajate maksude tasumata jätmine ei ole jätkusuutlik.

Siiski uskus ta, et Soome turul tööd leidnud ­Eesti ehitusettevõtted on oma maksud valdavalt tasunud korrektselt.

Soome plaanib maksunumbrisüsteemi laiendada ka teistesse valdkondadesse, näiteks teenindusse, mis tähendab, et uus süsteem puudutab üha laiemat Eesti ettevõtjate ringi.

Näiteks tegutseb Eestis umbes 300 personali­vahendusfirmat, millest kuus kuulub Soomes personalirendi­ettevõtete liitu. Liidu liikme StaffPoint Eesti piirkonnajuhi Triin Rangi sõnul võib põhjanaabrite otsus maksusüsteemi karmistada tähendada mihklipäeva ebaausatele vahendusfirmadele.

Rikuvad mainet. Nimelt vahendavad paljud säärased ettevõtted töötajaid põhjanaabrite juurde mustalt. “See rikub kogu sektori mainet,” ütles Rang. Ta lisas, et nende firmat muudatus ei mõjuta, kuna tegevus on seadustega kooskõlas ja firmal on Soomes emaettevõte.

Rang avaldas lootust, et ehk võimaldab Soome maksunumbrisüsteemi laiendamine korrastada ka kodumaist personalivahendusturgu.

Kauppalehti kirjutas üleeile, et Soome maksuamet kaalub ehituses rakendatud maksunumbri süsteemi laiendamist ka teenuste valdkonda, eesmärgiga vähendada musta töö osakaalu.

 

Mis on mis

  • Maksunumber

Personaalne 12kohaline numbrikombinatsioon. Annab töötaja kohta infot, millal ta alustas Soomes töötamist. Sellega tagatakse, et põhjanaabrite juures vähemalt 183 päeva töötanud ehitajad hakkavad riigile makse maksma.
Ei muutu tööandja või tööobjekti vahetumisel.
Soome kodanikud saavad isikukoodi automaatselt
välisriikide kodanikud peavad taotlema oma isiku­andmete kandmist rahvastiku­registrisse, misjärel saavad nad Soome isikukoodi. Pärast seda on võimalik saada maksunumber.

Allikas: Soome maksuamet

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2014, 20:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing