Suurbritannia tegi majanduslanguse tasa

28. juuli 2014, 00:00

Möödunud nädala lõpus teatas Suurbritannia statistika­amet, et riigi majandus on ­finantskriisis tekkinud languse täielikult tasa teinud.

Kuus järjestikust kvartalit kasvanud Suurbritannia majandus kasvas tänavu teises kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,8%. Aastatagusega võrreldes kasvas Suurbritannia majandus teises kvartalis 3,1%, mis on kiireim näit 2007. aasta viimasest kvartalist peale.

Sellega ületab Suurbritannia SKP eelmise tipu, mis saavutati 2008. aasta esimeses kvartalis, vahendas agentuur Bloomberg.

Aastatel 2008 ja 2009 kahanes Suurbritannia SKP 7,2%. Toibumine sellest kriisist võttis kauem aega, kui toibumine läinud sajandi alguse suurest depressioonist.

Prognoositakse head majanduskasvu. IMF tõstis Suurbritannia majanduskasvu prognoosi äsja 3,2%-le, mis tähendab, et see kasvaks tänavu pea kaks korda kiiremini kui USA majandus.

“Oleme endiselt optimistlikud, et Suurbritannia majandus säilitab senise kasvukiiruse,” rääkis Capital Economicsi majandusteadlane ­Samuel Tombs. Ta lisas, et riik näeb järgneval paaril aastal massiivset majanduskasvu ja stabiilset intressimäärade kasvu.

Kasvu veduriks oli teenuste sektor, mille osakaal Suurbritannia SKPs on suurim. Nii äri- ja finantsteenuste kui ka hotellide ja restoranide haru paisus teises kvartalis 1,3%.

Itaalia veel ootab. G7 riikidest on Suurbritannia eelviimane, mille majandus on kriisist täielikult toibunud. Punase laterna rollis on Itaalia, kelle majandustulemused on 14 aasta madalaimal tasemel.

Samas ütles IMFi peaökonomist Oliver Blanchard möödunud nädala lõpus valuutafondi värsket majandusprognoosi kommenteerides, et maailma majanduse toibumine on nõrk ja vajab toetust, ehkki USA ja Suurbritannia võivad juba hakata plaanima keskpankade erakorraliste tugi­meetmete lõpetamist. Ta rõhutas, et võib hakata plaanima, mitte käiku laskma. Euroopa aga vajab keskpangalt veel märkimisväärset tuge.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. July 2014, 20:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing