25. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Soome peaministri partei visandab suuri maksukärpeid

Tuleval aastal on Soomes valimised ning kui praeguse peaministri Alexander Stubbi juhitud Koonderakond peaks saama valijailt tugeva toetuse, on maksupoliitikas oodata madalamaid makse nii ettevõtjatel kui ka palgasaajatel.

Alexander Stubb visandas Koonderakonna maksuplaane kesknädalal Soome kaubandus­koja suurel maksupäeval.

Koonderakond, millel on viimaste arvamusküsitluste põhjal suurim valijate toetus (21,2%), plaanib ettevõtete ja kapitalitulu maksustamises põhimõttelist uuendust. Kui Soome tahab näha rohkem ettevõtlikkust, kodumaist omandit ja investeeringuid, tuleb neid makse Stubbi sõnul ka kärpida, vahendas kolmapäevaselt ürituselt eilne Kauppalehti.

Palgatulu maksukärped ulatuks 2 miljardini. Plaanis on kärpida ka üksikisiku tulumaksu kõigil tulugruppidel, nii madala- kui ka kõrgepalgalistel. Kõige kõrgem maksumäär suurima tulu saajatel alaneks 50 protsendile. Kokku küüniksid palgatulu maksukärped 2 miljardile eurole.

Täiendava maksutulu võimalust näeb Stubb kinnisvara- ja tarbimismaksude jätkuvast tõstmisest, kuna nende maksude negatiivne mõju majanduskasvule on kõige väiksem. Samuti näeb ta ruumi keskkonnatasude tõstmiseks.Eesmärk on viia Soome maksukoormus pikemas perspektiivis Euroopa keskmisele tasemele. Praegu on see 44  protsenti SKPst, siht on 39–40 protsenti. Selle saavutamiseks tuleb kokku tõmmata ka avaliku sektori kulusid ning ohjeldada palgatõusu.

Keskerakonna maksuplaanid tagasihoidlikumad. Soome suuruselt teine partei Keskerakond, mille toetus on viimaste arvamusküsitluste järgi 20 protsenti, ei näe erinevalt peaministri parteist nii suurt ruumi maksukärbeteks.

Partei majandus- ja maksupoliitika eksperdi Mika Lintilä sõnul on Soomel praegu nii vähe manööverdamisruumi, et eelolevatel aastatel üritatakse pigem järgida vaid ülemaailmseid trende – alandada tulumaksu ja tõsta saastemakse.

Ka Lintilä usub, et ettevõtte tulumaks alaneb Soomes veelgi. Partei peamine fookus on kitsastel meetmetel, mis aitaksid kiiresti hõivet tõsta. Ent vaja on ka pikema perspektiiviga maksustrateegiat, mida hetkel ei ole. See võiks tema sõnul sisaldada riigisekretär Hetemäki juhitud maksutöögrupi esitatud ettepanekuid.Ka Keskerakond toetab üksikisiku tulumaksu kärpimist, kuid ettevaatlikumalt. Suurima tulu saajate kõrgeim maksumäär aga hoopis tõuseks.

Stubb ütles, et tema üleeile esitatud maksumõtted on praegu alles arutelu tekitamiseks. Konkreetsete kavadega tuleb Koonderakond välja tuleva aasta jaanuaris-veebruaris, kui saab kokku partei valimisprogramm.Mõlemad parteid möönsid ka seda, et riigi maksupoliitika peaks erinevalt viimaste aastate praktikast olema oluliselt stabiilsem ja prognoositavam.

 

Tasub teada

Soome probleemid

Majanduskasv toppab, IMF prognoosib tänavu Soomele 0,3% SKP kasvu.Liiga kõrged palgad ja kulude tase, mis õõnestavad konkurentsivõimet.Kiiresti vananev elanikkond, avaliku sektori võlg ületamas 60% SKPst.Paberi- ja tehnoloogiatööstuse langus.Tugev euro, nõrk Rootsi kroon, nõrk rubla.Ukraina kriisi negatiivne mõju Venemaa majandusele, mis vähendab nõudlust Soome ekspordi järele (10% Soome ekspordist).

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt