Rosimannus: täitsin vallakirjutaja rolli

Keit Pentus ja Rain Rosimannus  Foto: Erik Prozes

Rain Rosimannus põhjendas intervjuust keeldumist sõnadega, et tal “pole aega toru­kübarate ja frakkidega protsessioonideks”, ja vastas küsimustele meilitsi.

Mis Te arvate sellest, et Teid tituleeritakse üheks mõjuvõimsamaks tegijaks Eesti poliitikas?

Arvan, et see on totrus, mille levitamiselt ajakirjandus kerge vaevaga klikke teenib. Poliitika sisu on ju maru tüütu analüüsida, aga vat ehitad kolli – see toidab su klikivabrikut kenasti mitu aastat.

Miks osalete koalitsiooniläbi­rääkimistel, olles ametlikult suurest poliitikast taandunud?

Kogemuse pärast paluti, sisuliselt olin vallakirjutaja rollis. Olen alates 1999. aastast osalenud kõigil valitsusläbirääkimistel, on tekkinud teatav vilumus kompromiss-sõnastuste kiirel väljapakkumisel ja kirjapanemisel, mis teeb protsessi ladusamaks.

Tänu millele olete erakonnas nii tähtsa positsiooni saavutanud?

See tähtis positsioon on ajakirjanduslik väljamõeldis. Kui soovite kohtuda selle väljamõeldise autorite kollektiiviga, siis osa sellest vaatab teile hommikul mesimagusa näoga vanni­toapeeglist vastu.

Kui palju puutute kokku partei rahastamise ja rahastajatega?

Ei puutu kokku. Hillar Tederit olen elus üldse paaril korral kohanud, Märt Vooglaidu näen teinekord erakonna üritustel.

Mis osa oli Teil selles, et ajakirjandusse lekkisid Siim Kallase 100 miljoni garantii dokumendid?

Polnud vähimatki osa. See oli Reformierakonna konkurentide huvi panna meid surve alla, ­Reformierakonna huvi oli teha toimivat valitsust.

IRL ju punus juba Keskerakonna toel uut valitsust. ­Reinsalu käis presidentigi veenmas, et ärgu andku Reformierakonnale võimalust valitsust teha, nad teevad Keskerakonnaga ise.

Kas Teie idee oli teha Andrus Ansipist europarlamendi valimistel esinumber?

Ei. See oli Andrus Ansipi enda idee.

Miks organiseerisite oma abikaasale Keit Pentus-Rosimannusele ministrikoha vahetuse? Kas survestasite Paeti Brüsselisse minema?

See on mingi järjekordne Keskerakonna lendu lastud spinn. Isegi natuke kurb hakkab meedia pärast, kui vaatan neid süüdimatult õgimas teiste erakondade spinne, mille ainus eesmärk on minust tont ehitada. Üks totter väljamõeldis ajab teist taga. Üks tellimustöid vorpiv sulesepp käis pool aastat ringi jutuga, et ma olevat elektrijaama ostnud. Äripäevaski on sarnaseid luiskelugusid olnud aastate kestel omajagu.

Mulle meenutavad kõik sellised lood alati üht omapärase vaimulaadiga härrat, kellega ma aeg-ajalt Vabaduse platsil kokku põrkan ja kes räägib siis alati, kuidas ta inglise kuningannaga Märjamaal ühes klassis käis. Jääge ikka terve mõistuse juurde. Brüsselisse otsustas minna Paet ja välisministri kandidaadi valis Rõivas.

Miks taanduvad Reformierakonna eesliinilt teenekad parteilased?

Igaühel oma põhjused, tuleb nende käest küsida. Mina väsisin ära poliitikas tegutsemist saatvast negatiivsusest.

Lõppkokkuvõttes on see normaalne protsess – kui keegi väsib, tunneb mõni teine jälle innustust püünele asuda. Reformierakonna nimekirja tuli järgmisteks valimisteks hulgaliselt erineva elukogemusega tahtmist täis tipptegijaid ja seda on lust vaadata. Mõõdukas vaheldumine on toimunud kogu aeg ja see on ju ainult hea.

Kellest saab pärast märtsikuiseid valimisi peaminister?

Loodan, et valijad annavad selleks mandaadi Taavi Rõivasele.

Hetkel kuum