Marta Jaakson • 22. detsember 2014 • 2 min
Jaga lugu:

East Capital ootas Leedu hiiglase ostu mitu aastat

Gert Tiivas (East Capital Explorer), Paulius Dambrauskas (Cgates) ja Toomas Tiivel (Starman).  Foto: Starman

Täna teatas Starmani suuromanik East Capital Explorer, et ostab Leedu suurima telekommunikatsioonifirma Cgates. Samas otsib East Capital uusi pakkumisi kogu Baltikumis.

Cgates on Leedu suurim kaabel- ja lairibaTV pakkuja. Cgatesile kuulub 30,2 protsenti kogu turust.

Leedu sideregulaatori ameti 2014. aasta teise kvartali andmetel oli Cgates suurim kaabeltelevisiooniteenuse pakkuja. Tema kaks suurimat konkurenti on Init, millele kuulub 24,8 protsenti turust ja Balticum TV, millele kuulub 19,4 protsenti turust. Ühtekokku on Leedus 37 kaabelTV teenuse pakkujat. Enamusel neist on aga alla kahe protsendi kogu turust.

Cgates pakub ka interneti ja lauatelefoni teenust, olles Leedu suuruselt kolmas fiiberoptilise kaabelinterneti pakkuja.

AS Starman on Eesti juhtiv telekommunikatsiooniettevõte, mille teenuseid kasutab iga kolmas Eesti kodu. Ettevõte pakub televisiooni-, interneti- ja telefoniteenuseid ning edastab telepilti lisaks ka maapealse leviga digitelevisiooni ZUUMtv vahendusel. 1992. aastal tegevust alustanud Starman annab tööd üle 300 inimesele. Starmani tänavuse 9 kuu müügitulu ulatus 24,9 miljoni euroni, mis on 10,8 protsenti enam kui eelmise aasta samal ajal. Ettevõtte maksude- ja kulumieelne ärikasum EBITDA ulatus samal ajal 12,1 miljoni euroni, mida on 12 protsenti enam kui mullu.

East Capital Explorer on Rootsi ettevõte, mille eesmärk on investeerida sellistesse kasvavatesse sektoritesse nagu jaekaubandus, tarbekaubad, finantsvahendus ning kinnisvara. East Capital Explorer on noteeritud NASDAQ OMX börsil Stockholmis.

„Otsime pidevalt firmasid, mis on valmis kasvama. Jälgime Balti turgu pingsalt ja oleme valmis investeerima,“ ütles East Capitali esindaja Balti riikides ja Starmani nõukogu esimees Gert Tiivas. Ta lisas, et East Capital on juba mitu aastat sektorit jälginud.

Tiivas märkis, et kuna Starman on väga hea ettevõte, on selle kaudu laienemine igati loogiline samm. Ta märkis täna Leedus pressikonverentsil, et East Capital otsib häid ettevõtteid ning tahab investeerida Eestisse, Lätisse, Leedusse. Balti riike eelistab East Capital seetõttu, et siin on palju kvaliteetseid firmasid ning stabiilne majandus.

„Kui on võimalik kasvada valdkonnas, kus meil on juba midagi ees, näiteks seesama kaabeltelevisioon, telekomivaldkond, siis nendest võimalustest oleme eriti huvitatud,“ rääkis Tiivas. Ta lisas, et operaatoreid, kes huvi pakuvad, on kõigis kolmes riigis. Cgatesi müüki ootas East Capital tema sõnul juba mõne aasta.

SEB Venture Capitali esindaja Johan Wolf kommenteeris, et SEB eesmärk oli Cgatesist lahkuda veel sel aastal. „Seadsime eesmärgi müüa oma osalus tänavu ja see väljumine on täpselt ajastatud. Leidsime suurepärase ostja, kes tunneb tööstust ja anname üle oma lapsukese, kelle eest oleme seitse aastat hoolt kandnud,“ ütles Wolf.

Ka Tiivas märkis, et telekomifirmad on East Capitalil seni, kuni need suudavad kasvada ja lisandväärtust tuua. „Me oleme investor ja varem või hiljem mõtleme väljumisele, aga siin on veel palju teha ja väljumisele ei pea veel mõtlema,“ kinnitas ta.

Leedu suurima telekommunikatsioonifirma ost jõustub pärast seda, kui Leedu konkurentsiameti ning raadio- ja televisioonikomisjon annab heakskiidu. Cgatesi juhatuse esimees Paulius Dambrauskas täpsustas, et see otsus tuleb uue aasta esimeses kvartalis.

Dambrauskas rääkis Äripäevale, et otsuse Cgates müüa tegid eelmised aktsionärid. „Me oleme selles firmas tegutsenud kaheksa aastat ja kasvatanud selle Leedu suuruselt teiseks telekomifirmaks. Oleme oma eesmärgi täitnud ja leidsime uue omaniku, kes suudab kasvu jätkata ja firmat edasi ehitada,“ ütles Dambrauskas.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt