Sirje Rank • 29. juuli 2015 kell 12:17

Endise kriisiriigi majandus kasvab mühinal

Iiri jalgpallifännid.  Foto: Scanpix/Reuters

Iiri keskpanga värske prognoosi järgi kasvab euroala endise nn programmiriigi majandus tänavu 4,1% ja tuleval aastal 4,2%.

Keskpanga varasem prognoos visandas selleks aastaks 3,7 ja tulevaks aastaks 3,8% suurust SKP kasvu. Prognoosi tõstmise tingis tugev eratarbimise kasv.

Läinud aastal kasvas Iirimaa SKP 4,8%, mis oli parim näit 2007. aastast ning Euroopa Liidus riikide seas kiirem kasvunumber, vahendas agentuur Reuters.

Keskpanga prognoosi järgi kasvab eratarbimine nii sel kui tuleval aastal 2,3%, mida toetab samas suurusjärgus palgakasv. Järsult suurenevad investeeringud. Tugeva taastulemise on kriisi järel teinud ehitussektor, nõudlus uute elamispindade järele on suurem, kui jõutakse ehitada.

Keskpanga hinnangul tuleb Iirimaa tänavu raskusteta toime euroala eelarvenormi täitmisega, mille järgi defitsiit ei või ületada 3% SKPst. Samas manitses pank Iiri valitsust, et see prognoositust suuremat laekumist ära kulutama ei kiirustaks.

Keskpank manitses, et praeguses kasvutempos ei vaja majandus eelarvest täiendavat stiimulit. Selle asemel tuleks keskenduda võlakoorma vähendamisele.

„Sellise tugeva majanduskasvu väljavaate juures on oluline, et eelarvepoliitika ei võimendaks tsüklilist survet. Iirimaal on omad kogemused, mis näitavad, kui halvasti see võib lõppeda.“

See ei ole esimene hoiatus, et Iiri valitsus riskib uuesti pöörata poliitilisele kursile, mis viimati kriisiga lõppes. Ent tuleval aastal on valimised ning valitsus plaanib nii kulusid suurendada kui ka makse kärpida.

Hetkel kuum