• OMX Baltic−0,24268,95
 • OMX Riga−0,12924,93
 • OMX Tallinn−0,311 742,78
 • OMX Vilnius−0,06999,52
 • S&P 5001,065 563,4
 • DOW 300,340 407,67
 • Nasdaq 1,5918 008,4
 • FTSE 1000,538 198,78
 • Nikkei 225−1,1639 599
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0095,64
 • OMX Baltic−0,24268,95
 • OMX Riga−0,12924,93
 • OMX Tallinn−0,311 742,78
 • OMX Vilnius−0,06999,52
 • S&P 5001,065 563,4
 • DOW 300,340 407,67
 • Nasdaq 1,5918 008,4
 • FTSE 1000,538 198,78
 • Nikkei 225−1,1639 599
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0095,64
 • 16.08.15, 17:30

Ainus tee rikkuseni - pane raha enda heaks tööle kohe täna

Alusta kohe täna, usalda iseennast ja säilita külm närv, jagasid kogenud investorid nippe Arvamusfestivalil Äripäeva arutelus teemal "Kuidas rikkaks saada?".
Arvamusfestivali Äripäeva arutelu "Kuidas rikkaks saada"
 • Arvamusfestivali Äripäeva arutelu "Kuidas rikkaks saada"
 • Foto: Raul Mee, Äripäev
Laupäeva õhtuhämaruses oli Paide Vallimäe lossivaremetesse kogunenud sadakond inimest, kes kõik ihkasid nõu ja inspiratsiooni, kuidas raha enda kasuks tööle panna.
"Me tahame kõik olla terved ja rikkad. Miks mitte siis selle nimel tegutseda?" alustas tabavalt edukas ettevõtja ja investor Raivo Hein, kel investeerimiskogemust üle paarikümne aasta. Selleks on Heina sõnul vaid üks võti - tuleb raha enda kasuks tööle panna.
Arutelus osalenud õpetajast investor Kristi Saare on ilmekas näide sellest, et investeerimisega tegelemiseks ei pea loobuma oma tööst ega hobidest. Tal kulub oma investeerimisportfelli haldamiseks iga kuu vaid umbes tund aega. "Meile on meediast kinnistunud stereotüüp, et investor on keskealine hästi lõhnav lipsuga meesterahvas, keda näeme ärilehtede esikaantel," rääkis Saare. "Tegelikult saab alustada ka väga väikeste summadega ja saada tuge teistelt endasarnastelt."
Saare alustas investoriteed neli aastat tagasi vaid 5-10euroste igakuiste investeeringutega ühisrahastusplatvormi. Täna omab ta juba korralikku investeerimisportfelli, millesse kuulub lisaks aktsiatele ka üürikinnisvara.
Mis on majanduslik vabadus?
Ettevõtja ja investor Raivo Hein:
See on hetk elus, kus passiivsed investeeringud teenivad inimesele rohkem raha kui on tema igakuised kulud. Majandusliku vabaduse ühik on aeg. Kui võtta netovarad ehk likviidsed varad ja jagada see oma igakuise kuluga, siis saab oma majandusliku vabaduse aastates. Näiteks kui teenida aastas 100 000 eurot, ja kulutad samal ajal 10 000, siis võib 10 aastat rahulikult oma säästudest elada. Kui see 100 000 lisaks ka investeerida, siis hakkab see raha kasvama.
Esmalt finantsvabadus ja plaan
Kogenud investorite sõnul on esimene eesmärk finantsvabaduse saavutamine, mis lihtsustatult tähendab seda, et raha teeb inimese jaoks tööd, mitte vastupidi. Arutelus osalenud investor ja Swedbanki vanem investeeringute juht Tarmo Tanilas selgitas termini kenasti lahti: "Finantsvabadust saab mõõta päevade arvuga, mille jooksul saad teha midagi muud peale oma palgatöö. See mõiste on aga suhteline, sest sõltub ka inimese kulutustest. Mõnel on tarvis 1000, teisel 10 000 eurot kuus."
Heina sõnul on finantsilise vabaduse saavutanud inimesi Eestis veel väga vähe. Mõni aasta tagasi taipas ta, et see number ei saagi tõusta, kui midagi ei muudeta juba meie haridussüsteemis. "Koolis õpetatakse põhikooliealisele lapsele, et kui raha saab otsa, siis tuleb võtta tarbimislaenu. See on täielik absurd!" rääkis Hein.
Lisaks peegeldavad investori arvates harimatust ka lehelood lotovõitjatest, kes kavatsevad võidusumma ühekorraga tuulde loopida. Sellele järgneb tihtilugu pankrotistumine või halvimal juhul enesetapp. "Kõige parem nõuanne on, et ärge üldse lotot mängigegi. Nii ei saa nagunii kunagi miljonäriks," rääkis Hein.
Ka Tanilas on oma pangatöö jooksul puutunud kokku inimestega, kellele on hunnik raha sülle kukkunud. Häda olevat aga selles, et inimesed ei mõtle oma kulutustele ega tee mõtle pikemalt ette. "Igaüks peaks ennast harjutama mõttega, et kui saangi suure summa raha, mida ma siis sellega teen. Ilma plaanita pole asjal mõtet," rääkis Tanilas.
Usalda vaid iseennast
Investeerimismaailmas esimese sammu tegemiseks on tarvis vaba raha. Selle leidmiseks kolm võimalust - kas alustada raha säästmist, suurendada oma sissetulekuid või hakata ettevõtjaks.
Tanilas soovitab igal inimesel panna paberile kirja kõik oma igakuised kulutused. Tema ise alustas investeerimisega juba ülikooli ajal õppelaenu ja stipendiumirahade eest. Saare seevastu otsustas õpetajapalga kõrvalt investeerimise jaoks lisaraha teenima hakata. Selleks algatas ta mitmeid projekte ning tegi lisatöid. Hein hakkas aga ettevõtjaks, kuna see on tema hinnangul kõige kiirem viis rikastuda.
Enne otsustava esimese sammu tegemist soovitavad edukad investorid koguda teadmisi. Kõige parem on seada sammud raamatupoodi. Tanilas prooviks kätt ka virtuaalsete portfellidega. "Kaks olulist asja - tee endale selgeks kulud ja maksud," rääkis ta lisades, et kasuks tuleb ka Jaak Roosaare raamat rikkaks saamisest ja soomlase Seppo Saario investeerimisõpik.
Kuigi ka investeerimismaailmast mõne eeskuju leidmine ei tee paha, kuid Hein soovitab igal investoril siiski iseennast usaldada, sest inimeste teed voolavad alati erinevalt.
Saare sõnul võivad Warren Buffetti sugused kuulsad investorid jääda liiga kaugeks. "Mul pole midagi peale hakata teadmisega, et keegi suurinvestor ostis 100 000 euro eest aktsiaid," rääkis Saare, kes soovitab nõu ja abi tasub otsida teistelt väikeinvestoritelt.
Keskendu pikaajalisusele
Investeerimisega alustamiseks sobivad nii ühisrahastusplatvormid, kodubörsi firmad kui kinnisvara. Hein märkis julgelt, et tema armastab nn patuaktsiaid ehk kasiino-, tubaka- ja alkoholifirmasid ega pelga neist kasu lõigata.
Tanilase sõnul võiks investor teada, kas ta on pigem dividendi- või kasvuinvestor. "Algajale ma aga kasvuinvestoriks hakkamist ei soovita. Mina näiteks katsetasin kunagi Hiinas, kus kolme aasta pärast polnud enamikke firmasid olemas," tõi kogenud investor näiteks. Praegu on Tanilasel pidevalt umbes 100 firmat jälgimisnimekirjas. Hetkel meeldib talle näiteks energeetikasektor, mis on sattunud tugeva surve alla.
Saare valib aga oma portfelli ettevõtteid, millega ta on ka ise seotud. "Tahan, et Tallinna Vee dividendid kataks mu veearved. Samuti oman Tallinna Kaubamaja aktsiaid, sest jätan oma raha Selveri toidupoodidesse," rääkis Saare.
Oluline on keskenduda pikaajalisusele, säilitada külma närvi ja mitte rapsida. Aktsiate lühiajalist langust ei tasu investorite sõnul peljata. "Minu Balti börsi aktsiad olid mullu veebruarist punased. Kuidas hakkama sain? Ma lihtsalt ei loginud oma kontole sisse. Kui tean, et pikaajaliselt börs tõuseb, siis pole mõtet end närvi ajada," naeris Saare.
Tanilas soovitab investoril teha võimalikult vähe tehinguid, kuna ühe USAs tehtud uuringus leiti, et kõige edukamad investeerimiskontod olid need, mille omanikud olid surnud või mille parool oli unustatud.
Alusta võimalikult kiiresti
Arutelus osalenud investorid laususid kui ühest suust, et kõige parem aeg investeerimisega alustamiseks on täna. "Ma pole kuulnud üheltki investori suust lauset, et oleks ma ometi alustanud hiljem. Kõik oleksid tahtnud alustada varem," naljatles Saare.
Heina sõnul hakkab ajaga rolli mängima liitintress, sest see paneb raha kasvama eksponentsiaalselt.
"Üks tark mees on öelnud, et rikas pole see, kes elab intressidest, vaid see, kes elab intresside intressidest," märkis Hein lõpetuseks.

Seotud lood

Börsiuudised
 • 12.07.16, 11:15
Lollikindel rikkaks saamise valem
Kui veel kümme aastat tagasi oli Jaak Roosaare (34) aastane passiivne tulu investeeringutelt ligi 235 eurot, siis läinud kuul potsatas tema kontole peamiselt tänu börsifirmade dividendidele üle 25 000 euro. Kõik tänu strateegiale, mis muudab rikkaks saamise vältimatuks.
Arvamused
 • 06.01.15, 07:30
Investori hirm ja unistus
Peeter istub kodus kaminatule ees ja silitab rahulolevalt vuntse. Mõelda vaid – lõpuks ometi on lootust, et kodumaisele finantsturule saabub elu, kirjutab Swedbanki privaatpanganduse investeeringute juht Tarmo Tanilas.
 • ST
Sisuturundus
 • 18.07.24, 11:28
Kulla hind hüppas uute rekorditeni, 2500 dollari tase on käeulatuses
Kulla hind tõusis nii dollaris kui euros uute rekorditeni. Turgude hinnangul on pärast Föderaalreservi juhi Jerome Powelli esmaspäevast sõnavõttu aina tõenäolisem, et keskpank otsustab juba septembris intressimäärasid kärpida. Just see andis lühiajalist pilti vaadates kullale tõuke ületada maikuus saavutatud tipud.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele