Äripäev • 2. september 2015 kell 7:30

Konsultant teenis Eesti Energia ebaõnnega miljoneid

Eesti Energia Jordaania projekti eest sai konsultant Dominic Freely korralikku nõustamistasu.  Foto: Harry Tuul

Eesti Energia auditikomitee memost selgub, et kõigi riigifirma lörriläinud projektide juures on figureerinud konsultant, kes teenis töötasu ja tulemusboonustena üle 10 miljoni euro, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eesti Päevalehele teadaolevalt hakkas Eesti Energia dokumentatsioonis kontrollijatele silma üks konkreetne isik: finantsnõustaja Dominic Freely, kes on töötanud eri rahvusvaheliste firmade heaks, kuid pidanud neis kõigis Eesti Energiat oma kliendiks.

Arve kokku lüües selgus, et aastail 2008–2014 on Freelyle nii regulaarse konsultatsiooni- kui ka tulemustasuna makstud umbes kümme miljonit eurot, mille hulgas oli üle miljonieurone nõustamistasu luhtunud katse eest viia Eesti Energia börsile, mida toonane riigiettevõtte juhtkond eesotsas Sandor Liivega soovis teha keset 2009. aastat ehk sügavat ülemaailmset majanduskriisi.

Freelyle maksti ka umbes 444 000 eurot USA Utah’ tehingu eest, suure osa ülejäänud summast moodustab finantsnõustamise tasu Jordaania projekti eest.

Riigifirma ei ole finantsnõustamiseks kunagi konkurssi korraldanud, Eesti Energia maksis Freelyle püsitasuna episoodiliselt alates 2008. aastast eri projektide raames kuni 68 000 eurot kuus ja püsileping lõpetati alles pärast Sandor Liive Eesti Energiast lahkumist.

Loe pikemalt Eesti Päevalehest.

Hetkel kuum