Sirje Rank • 8. september 2015 kell 13:07

Soome kärbib puhkust ja pühasid

Soome peaminister Juha Sipilä  Foto: EPA

Soome valitsus andis täna teada, millised täiendavad abinõud on kavas käiku lasta, et Soome konkurentsivõimet tõsta ning majandus langustrendist välja tuua.

Täiendavad kärpekohad tuli valitsusel leida, kuna peaminister Juha Sipilä ettepanek saavutada 5%ne kulude kokkuhoid n.ö ühiskondlikku leppe vormis, läks luhta.

Meetmete hulgas on näiteks eriti avalikku sektorit puudutav meede, millega tasustatud puhkusepäevade arv väheneb 38 päevalt 30-le. Väheneb ületöötunni tasu ja kompensatsioon pühapäeval töötamise eest. Muudetakse haiguspäevade eest tasustamise korda.

Muudatused tahab valitsus läbi suruda seadusemuudatustega.

Vajalik kokkuhoid leiti ilma makse tõstmata ehk kardetud käibemaksu tõus jääb ära. Kui meetmed õnnestub ellu viia, lubab valitsus 2019. a tööjõumaksude alandamist ca miljardi euro võrra.

Teise käega tugevdas Soome valitsus täna koondatavate inimeste õigusi, mis tõstab ettevõtete kulusid töötajate vallandamisel umbes ühe kuupalga ulatuses. Põhjenduseks toodi, et kõik peavad koormat kandma, et Soome konkurentsivõime taastuks.

„Miks me kõike seda teeme?“ küsis Soome rahandusminister Alexander Stubb  retooriliselt ning vastas, et selleks, et tõsta Soome konkurentsivõimet, saada eksport vedama, luua juurde töökohti ja kiirendada majanduskasvu ning tagada nii Soome heaoluühiskonna jätkumine.

Aastaks 2021 tahab Soome võlgu elamise lõpetada, ütles peaminister Juha Sipilä.

Soome majandus on olnud languses neli järjestikust aastat. Varem läks Soome oma konkurentsivõime tõstmiseks devalveerimise teed. "Seda võimalust meil enam ei ole," ütles välisminister Timo Soini. 

Hetkel kuum