• OMX Baltic1,33%273,94
  • OMX Riga−0,11%871,18
  • OMX Tallinn2,32%1 749,54
  • OMX Vilnius0,09%1 058,76
  • S&P 5000,00%6 051,09
  • DOW 30−0,2%43 828,06
  • Nasdaq 0,12%19 926,72
  • FTSE 100−0,14%8 300,33
  • Nikkei 225−0,95%39 470,44
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%109,76
  • OMX Baltic1,33%273,94
  • OMX Riga−0,11%871,18
  • OMX Tallinn2,32%1 749,54
  • OMX Vilnius0,09%1 058,76
  • S&P 5000,00%6 051,09
  • DOW 30−0,2%43 828,06
  • Nasdaq 0,12%19 926,72
  • FTSE 100−0,14%8 300,33
  • Nikkei 225−0,95%39 470,44
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%109,76
  • 08.05.16, 08:45
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas olla atraktiivne tööandja?

Kuidas jääda tööandjana inimestele silma ajal, kui kõik ettevõtted võistlevad heade töötajate nimel?
Heaks näiteks, kuidas noored hindavad lisaks palgale tööandja panust maailma muutmisesse, on ettevõte TransferWise, mis on tuntust kogunud missiooniga teha revolutsiooni maailma panganduses.
  • Heaks näiteks, kuidas noored hindavad lisaks palgale tööandja panust maailma muutmisesse, on ettevõte TransferWise, mis on tuntust kogunud missiooniga teha revolutsiooni maailma panganduses. Foto: Raul Mee
Ühes asjas on nii tööandjad kui töötajad üksmeelel – palganumber pole enam ainus näitaja, mille järgi tööd valitakse ning valitud kohale püsima jäädakse, kirjutab 9. mai Äripäev kuidas-rubriigis.
Ettevõtted omandavad aina enam elustiilikaubamärkidelaadseid tunnusjooni, meelitades maailmavaadete haakumise tulemusena ligi teatud inimtüüpe. Organisatsioon on kultuurikeskkond, mille on loonud ja kujundanud selle omanikud nii nende inimeste jaoks, kes sinna kuuluvad, kui ka nende jaoks, kellele teenuseid osutatakse.
Talendisõjas sisemise põlemisega töötajate leidmisel muutub organisatsiooni suhe inimesesse veelgi olulisemaks. Noorem põlvkond on aina valivam ja tahetakse, et lisaks otseselt tööga seonduvale haakuksid ka ettevõtte väärtused ja kultuur. Näiteks üheks maailma ihaldatumaks töökohaks peetav Google on kuulus oma rikkaliku toiduvaliku, lõõgastusalade, sisekoolituste ja muude hüvede poolest. TransferWise kogus tuntust oma missiooniga teha revolutsiooni maailma panganduses. Kuna kontorisisustus ja muud hüved kasvavad välja ettevõtte põhisõnumist, on küsimuseks, millist kuvandit ja sõnumit organisatsioon kannab? Mida muudab organisatsioon maailmas paremaks? Selle alusel otsustab talent, kas ta tahab panustada.
"Kas ettevõte hoolib minust?" on Global Wellness Institute (GWI) aasta algul avaldatud uurimuse põhjal üks peamisi küsimusi töötajate huulil. Väga selgelt joonistus välja, et meeskonnakoolitused, kursused stressi maandamiseks ja vaimse vormi säilitamiseks ning muud taolised koolitused annavad efekti vaid siis, kui töötaja kogeb, et seda pakutakse talle põhjusel, et temast hoolitakse. Vastupidisel korral nägi ta koolitusi kui ettevõttepoolset järjekordset trikki, kuidas temast rohkem mahla välja pigistada, ja oli isegi kõige parema koolituse suhtes vastumeelselt häälestatud.     
Pane tähele
Hinnatud ettevõtte 8 tunnust:
Selge ja eristuv organisatsioonikultuur.
Võimalus õppida töötajatel lahendama tegutsemist takistavad ja energiat söövaid emotsioone.
Töötajast hoolimine.
Võimalus areneda.
Ladusat tööd soosiv sisekliima. 
Uute töötajate värbamise asemel hoitakse olemasolevaid. 
Fookus reaktiivselt käitumiselt proaktiivsele tegutsemisele.
Ausus.
Näita tegudes, et pakud võimalusi areneda
Võimalus arenguks ei saa olla lihtsalt loosung, mis lubab töötada arengut võimaldavas keskkonnas. GWI uuring näitas ka seda, et organisatsioonides, mis töötajatest hoolivad, kogevad inimesed kolm korda suuremat arenguvõimalust kui töötajast mittehoolivas töökohas.
Tänapäeval koolitavad tööandjad inimesi valdavalt professionaalsete oskuste raames. Samas puutuvad inimesed oma elu kõige suuremate väljakutsete, pinge ja ka konfliktidega kokku proportsionaalselt rohkem tööl kui eraelus. Kui mündi üks pool on professionaalsed oskused, siis teine pool on intrapersonaalsed (intra – seespool toim) oskused. Siiani on enesejuhtimist käsitletud kui eraeluga seotud isiklikku arengut ja see hoiak on muutunud pudelikaelaks.
Haritud inimeste efektiivne tegutsemise takistuseks on enamasti pigem enesejuhtimise, mitte niivõrd professionaalsete oskuste puudumine. Kui ettevõtted liiguvad lisaboonuste juurest arenguvõimaluste soosimise poole, siis kas taibatakse erialaste oskuste arendamise kõrval panustada ka mündi teise poolde? “Meie ettevõttes töötades õpid intrapersonaalseid oskusi” on viis intelligentsemale tööotsijale silma jääda. Selle vaate varastel adopteerijatel on ka konkurentsieelis, sest nii antakse professionaalsete võimete avaldumiseks roheline tuli.
Ettevõttes peab olema tagatud ladusat tööd soosiv sisekliima. Iga professionaal tahab teha oma tööd hästi ja naudib seda, kui ta ei pea mõttetute ega aega raiskavate asjadega tegelema. Palju auru läheb töötajatevahelistele kokkupõrgetele, vaidlustele, omavaheliste suhete klaarimisele, mõttetule pingele jne. Oskus ära hoida nii emotsionaalseid kui maailmavaatelisi kokkupõrkeid on osa intrapersonaalsest haridusest. Siia juurde kuulub ka võimekus taipamise osakaalu suurendada, viies “vahu” vähenemiseni koosolekutel ja parema ajakasutuseni.
Professionaal peab aina olulisemaks, et ettevõte oleks astunud samme, et inimesed oma sisemaailma probleeme teiste kolleegide peale välja ei elaks. Teda huvitab, kas töötamine kollektiivis on lihtne või mitte. 
Hea teada
Fookus reaktiivselt käitumiselt proaktiivsele tegutsemisele
Ühiskonda ja enamikku firmasid iseloomustab reaktiivsus – kui turg läheb üles, siis investeeritakse, kui turg kukub, külmub areng. Fookus peaks reaktiivselt käitumiselt liikuma enam proaktiivsele tegutsemisele. Edukas ettevõtja investeerib vastavalt oma plaanidele, kohandades plaane küll mingil määral muutuste järgi, kuid jääb alati kindlaks sellele, mis on tema peamine eesmärk.
Sama peaks tegema inimesed. Läbipõlemist ei saa ennetada stressirikkal ajal. Eesmärk peaks olema oskuste tugevdamine igas olukorras ja mitte ainult probleemide vältimiseks (reaktiive käitumisviis), vaid uute seoste märkamiseks ja aina parema kvaliteedi saavutamiseks (proaktiivne).
Emotsionaalne motiveerimine on eilse päeva vahend
Juhid on märganud, et emotsionaalne motivatsioon ei püsi. Isiklik huvi tehtava vastu on palju olulisem. Huvi puudust ei saa korvata positiivse emotsiooni võimendamisega, sest emotsioonid vahelduvad ja näiliselt üles pumbatud emotsiooni vaibudes aktiveerub taas mõni selline, mis on takistav – tüdimus, ükskõiksus jne.
Selline olukord tekitab stressi ja suurendab ärevust. Tänapäeval on vaja aidata töötajatel lahendada tegutsemist takistavad ja energiat söövad emotsioonid. Oma emotsionaalsete funktsioonide juhtimine on üks intrapersonaalsetest baasoskustest ning seda on võimalik õppida. Inimesed hindavad seda, kui nad õpivad ettevõttes, kuidas päriselt särada.
Eelista heade töötajate hoidmist pidevale värbamiseleRahaga ei hoia kedagi kinni. Kui inimene ei taju oma rolli ja vastutust ega näe enda arenguperspektiivi firmas, siis ta lahkub. Uue töötaja värbamine ja koolitamine on alati kulu. Kui inimene märkab enda ja organisatsiooni sidet, on ta valmis mõistma ka ettevõtte võimalusi ja tajub, mida tema saab ettevõtte paremaks käekäiguks ära teha. See taktika kannab sõnumit, et töötajad on ettevõttele väärtuslikud. Igaüks tahab tunda end väärtuslikuna.
Tööandja atraktiivsuses on olulisel kohal ka ausus, sest ettevõtte ausus taandub inimeste aususele. Mitmed ettevõtted räägivad inimeste olulisusest, kuid sageli on see klišee. Tegelikku olulisust kajastab see, millele pühendatakse ressursse: aega, raha ja tähelepanu. 
Autor: OÜ Unego juhatuse liige Helena Lass, OÜ Head juhatuse liige Kaur Lass

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 09.12.24, 12:02
SEB: väikefirma vajab innovatsiooni, et murda välja mugavustsoonist
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.

Äripäeva TOPid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele