Lätlased kohendavad kinnisvaramaksu

Läti valitsus vaatab üle kinnisvaramaksu.  Foto: PantherMedia/Scanpix
Äripäev • 12. jaanuar 2017 kell 10:38

Läti rahandusministeeriumis on ettevalmistamisel kinnisvaramaksu reform, mis peaks alandama viimastel aastatel hoogustunud kinnisvaramaksu kasvu. Nimelt on Lätis kasutusel progressiivne kinnisvaramaks, mis sõltub elamispinna suurusest.

Paljude variantide seas valis ministeerium netihääletusel olnutest kõige vastuvõetavama, mida valitsusele esitada. See mudel paneb ette maksu alandamise või üldse kaotamise, sõltuvalt deklareerivast isikust.

Valitsuses tuleb nüüd selgeks rääkida näiteks see, kui suur on maksuvaba pind ühe isiku kohta või kuidas ja kellele määratakse soodustusi. Ministeerium pakkus välja, et ühe inimese kohta on maksuvaba 30 ruutmeetrit, kuid ülejäänud pind on maksustatav.

Ministeerium saadab muudatusettepanekud valitsusele ülevaatamiseks lähinädalate jooksul.

Internetis ühiskondliku algatuse portaalis manabalss.lv koguti üle 12 000 hääle kinnisvaramaksu muutmise ettepaneku poolt. Algatuse autorid tõid näiteid teistest Balti riikidest, kus on sarnases suurusjärgus minimaalpalk: Eestis on maamaks 0,2%*, Leedus 0,02%. Samas aga Lätis on maamaks 1,5% ning eluasememaks 0,3%. Ja naabritel polegi eluasememaksu, rõhutavad üleskutse autorid.

Lätis on väiksemate eluasemete kinnisvaramaks keskmiselt 0,2 protsenti katastrisse kantud väärtusest, suurte korterite ja majade aastamaks on 0,4 protsenti katastriväärtusest.

*Maksuameti andmeil on Eestis maamaksumäär 0,1–2,5 protsenti maa maksustamise hinnast aastas (toim).

Hetkel kuum