Märt Belkin • 20 märts 2017

Eesti Energia Jordaania kasum läheb tagasi jaama ehitusse

Foto: Harry Tuul

Eesti Energia paigutab Jordaania põlevkiviäri osaluse müügist teenitud 52,5 miljonit dollarit tagasi elektrijaama ehitusse, alles jäävalt 10protsendiliselt osaluselt ootab riigifirma tugevat tootlust.

Eesti Energial säilib 2,1 miljardi USA dollari suuruses Jordaania põlevkivielektrijaama projektis 10protsendiline osalus. Projekti rahastavad 1,58 miljardi dollari ulatuses Hiina suurpangad, ent kuni 528 miljonit dollarit tuleb omakapitalist. See tähendab, et Eesti Energia peab aastatel 2017–2020 jaama rajamiseks panustama 52,5 miljonit dollarit.

Eesti Energia investeeringu katteallikad on projektist 55 protsendi suuruse osaluse müügist saadud preemia summas 19,8 miljonit dollarit ning kõikide kaheksa aasta jooksul tehtud arenduskulude tagastus summas 30,6 miljonit dollarit, samuti projekti genereeritav tulu. ""Uut raha" Eesti Energia Jordaania elektrijaama ehitusperioodil sisse ei pane," ütles riigifirma meediasuhete juht Kaarel Kuusk.

Ootab tugevat tootlust

Eesti Energia teenib projektist pressišefi sõnul ka omanikutulu, mis on garanteerinud 30aastase fikseeritud hinnaga elektri ostu-müügilepinguga ning sellele antud Jordaania valitsuse garantiiga. "Tootlus on väga hea, tegemist on kahekohalise protsendinäitajaga. Täpset tootlust ei saa paraku avalikustada, kuna lepingute kohaselt on see konfidentsiaalne info," rääkis Kuusk.

Osalus peab Eesti Energial projektis säilima vähemalt viieks aastaks pärast ehitusprojekti lõppu, sellise tingimuse seadis Jordaania valitsus. "Pikemas perspektiivis plaanime projektist väljuda. Eesti Energia arendusprojektide raskuskese on Eestis ning välisprojektide puhul näeme ennast projekti arendajana ning oskusteabe ja tehnoloogia müüjana, mitte pikaajalise strateegilise investorina," ütles Eesti Energia pressišeff.

Riskid läbi analüüsitud

Kuusk möönas, et nagu igal investeerimisprojektil, on ka Jordaania jaamal oma riskid, ent nendega on otsuse tegemisel arvestanud mitte ainult Eesti Energia, vaid ka projekti finantseerivad pangad ja Hiina ekspordikrediidi agentuur Sinosure, samuti kaasaktsionärid Malaisia firma YTL ja Hiina ettevõte Yudean.

Projekti raames on kõik osapooled tema sõnul teinud sõltumatu tehnilise, majandus- ja õigusliku auditeerimise, mille raames on projekti detailideni läbi analüüsinud rahvusvahelised sõltumatud nõustajad.

Lisaks on elektrijaama ehitaja Guangdong Power Engineering Corporation (GPEC) andnud välja suuremahulised garantiid jaama põhiparameetrite ja ajagraafiku täitmiseks.

"GPEC ehitab jaama "võtmed kätte" lepingu alusel, kus põhivastutus on peatöövõtjal. Samuti on Jordaania riik andnud garantii oma põhivõrguettevõtte kohustuste täitmise osas," rääkis Eesti Energia meediasuhete juht.

Osalus müüdi eelmisel nädalal

Jordaania põlevkiviäri ajab firma Attarat Power Company, milles Eesti Energial oli algselt 65 protsendi suurune osalus. Eelmisel nädalal müüs riigifirma 55 protsendi suuruse osaluse. Ostjad olid Malaisia ettevõte YTL Power International Berhad ja Hiina firma Yudean Group, mõlema ettevõtte osalus projektis on pärast tehingut 45 protsenti.

Kokku 2,1 miljardi dollari eest valmib 2020. aastaks Jordaaniasse 554megavatise brutovõimsusega põlevkivielektrijaam ja -karjäär. Tegemist on Jordaania suurima välisinvesteeringuga. Jaam hakkab katma umbkaudu 10–15 protsenti Jordaania riigi elektrienergia vajadusest.

Hetkel kuum