Jaroslav Tavgen • 21. märts 2017 kell 15:15

Efteni ootamatu mure Lätis

Viktors Savins, kes juhib Efteni Capitali tegevust Lätis.  Foto: LETA/scanpix

EfTEN Capital ostis Lätis Jelgava linnas kahe miljoni euro eest maatüki, et ehitada sinna kaubanduskeskus, kuid põrkus ootamatu vastuseisuga. Selle vastu hakkasid protestima kohalikud elanikud, kirjutab Äripäeva sõsarleht Delovõje Vedomosti.

Probleem sai alguse juba oktoobris ning tänaseks on lahendamiseks appi palutud ka Läti president.

Initsiatiivgrupp, mida juhib ajakirjanik Gaitis Grutups, asus toona korjama allkirju kaubanduskeskuse Depo rajamise vastu. Veebruaris saatis enda taha nii ettevõtjaid kui ka kunstnikke kogunud grupp murekirja president Raimonds Vejonisele. Protestijate väitel rikub projekt linnamaastikku, kuna on võõr­element. Lisaks arvavad protestijad, et kaupluse ja lao ehitus linna sissesõidule ei too linnale kasu, kuna 120 uut töökohta võib omakorda tuua kaasa koondamisi või pankrotte teistes kauplustes.

Eile sai juhtum jätku, kui suuresti Eesti kapitalil põhinev EfTEN Capital pöördus Läti kaitsepolitseisse palvega uurida, kes on Depo kaubanduskeskuse vastase kampaania taga, kuna ettevõtte juhtkonna hinnangul võidakse seda rahastada Venemaalt.

“Viimasel ajal käib Jelgavas aktiivne tegevus, püütakse avalikkust meelestada kaubanduskeskuse ehitamise vastu. Nad räägivad kõikide jelgavlaste nimel, kasutavad meediat, kirjutavad kirju ning desinformeerivad elanikke. Üks kõige tuntum aktivist on Viktor Guštšin, kes on tuntud kui Venemaa huvide radikaalne esindaja ja Läti-vaenulike ürituste korraldaja. Palume kaitsepolitseil uurida Guštšini tegevust. Ta võib olla seotud välismaiste luureteenistustega,” seisab Efteni teates.

Valede rägastik

Delovõje Vedomosti vestles Viktors Savinsiga, kes juhib ­Efteni Capitali tegevust Lätis. Tema sõnul on protestid hästi organiseeritud ja tundub, et ka rahastatud. “Me ei tea, kes selle taga seisab. On kaks kahtlust. Esimene neist, et selle protestiaktsiooni tellisid konkurendid. Teine, et see on valimiskampaania ja võitlus võimu eest. Täpset vastust me ei tea, mistõttu pöördusimegi politseisse palvega see välja uurida,” rääkis Savins.

Ta lisas, et protestide korraldajad eksitavad avalikkust. Näiteks räägitakse, et keskus kerkib kohaliku vaatamisväärsuse Jelgava lossi vastas olevale põllule, kus toimuvad kontserdid, kuid see pole tõsi. “Kaubanduskeskus plaanitakse ehitada teise kohta, aga inimesed detailidesse ei süvene – öeldi “lossi vastas”, järelikult “lurjused” ehitavadki,” selgitas Savins.

Seni pole protestid Efteni tegevusele tugevalt mõjunud. Kõik projekteerimistööd on käimas, ehituseni pole veel jõutud. „Kui graafikust maha jäämegi, siis üks kuni kaks kuud, mitte rohkem. Plaani järgi peaks Depo olema valmis järgmisel aastal, kuid meie tegevus võidakse vaidlustada.“

Kui maatükk osteti kahe miljoni eest, siis kogukulud võivad ulatuda 10 miljoni euroni.

DEPO on Läti ehitus- ja aiatarvete kaubamaja.  Foto: Ekraanitõmmis
Hetkel kuum