Märt Belkin • 22. märts 2017 kell 11:30

Eesti ja Jaapan leppisid maksulepingus kokku

Jaapan  Foto: epa

Eelmisel nädalal leppisid Jaapan ja Eesti kokku maksulepingu põhimõtted, sealse turu poole vaatavatele ettevõtjatele kindlust lisav leping võib jõustuda aasta teises pooles.

Eesti ja Jaapani esindajad parafeerisid 16. märtsil topeltmaksustamise vältimise lepingu teksti. See tähendab, et läbirääkimisprotsess on läbi saanud ning riigid lepingu sisus põhimõttelsielt kokku leppinud. Edasi tuleb see allkirjastada, valitsuses heaks kiita ja seejärel riigikogus ratifitseerida. See protsess jääb ilmselt suvesse.

"Eesti jaoks on oluline, et selliseid lepinguid oleks tegelikult paljude riikidega, kuid Jaapaniga sõlmitav leping on kindlasti märgilise tähendusega," ütles kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts ja lisas, et Jaapan on Eesti jaoks oluline majanduspartner ning peale partnerluse ootab Eesti sealt ka investeeringuid.

Kui palju sõlmitav maksuleping reaalsuses riikidevahelisele kaubandusele kaasa hakkab aitama, pole praegu veel lõpuni selge. Siiski on Paltsi sõnul kaubanduse elavdamiseks kindlasti vaja luua soodsad tingimused. Seda maksuleping ka teeb.

Leping annab selgust juurde

Topeltmaksustamise vältimise lepingud soodustavad investeeringuid, annavad ettevõtjatele juurde kindlust ning tagavad võrdse kohtlemise. Lepingud kaotavad topeltmaksustamise ehk tasu võetakse firmadelt vaid üks kord – see tähendab, et lepinguosalised riigid loobuvad teatud osast maksutulust teise riigi kasuks ja vastupidi.

Jaapaniga sõlmitava maksulepingu tekst saab avalikuks pärast ratifitseerimist, ent see tugineb OECD tüüplepingule. Kokku on Eestil praegu jõustunud topeltmaksustamise võltimise lepped 57 riigi või territooriumiga, ette valmistamisel on lisaks Jaapanile lepingud veel kaheksa riigiga.

 

Eksport üha kasvab

Jaapan oli mullu Eesti suuruselt 24. ekspordipartner ning tähtsuselt 34. impordiriik. Eestist veeti 2016. aastal Jaapanisse kaupa 72,8 miljoni euro eest, mis moodustab koguekspordist 0,61 protsenti. Import oli seejuures aga vaid 21,5 miljonit eurot, mis tähendab, et bilanss oli Eestile 51,3 miljoni euroga positiivne.

Kõige olulisem ekspordiartikkel Jaapani suunal oli mullu puit ja puittooted, mida veeti riiki 35,9 miljoni euro eest. Kokku 12,5 miljoni euro eest läks Jaapani poole teele elektrimasinaid ja seadmeid.

Eksport on viimastel aastatel üha kasvanud: veel 2015. aastal vedas Eesti Jaapanisse kaupa 64,2 miljonit euro eest ning 2014. aastal 59,8 miljonit euro mahus. See tähendab, et mullu kasvas eksport 13 protsenti ning tunamullu 7 protsenti.

Hetkel kuum